Encyklopedia Rocka

Fuzja "czarnej" muzyki funk i "białego" rocka. Muzyka ta łączy w sobie znamienne elementy obydwu tych gatunków. Ze strony rocka zamiłowanie do ekspresji, riffów i gitarowej ściany dźwięku, ze strony funku - do pozytywnych wibracji muzycznych i wyrazistej (często bardzo efektownej) gry sekcji rytmicznej, szczególnie gitary basowej "traktowanej" klangiem (technika polegająca na grze samym kciukiem).

Mieszanie rocka z muzyką funk rozpoczęło się na początku lat siedemdziesiątych. Wśród pierwszych wykonawców takiej muzyki pojawili się: Jimi Hendrix z zespołem Band Of Gypsys, Trapeze (pierwszy zespół Glenna Hughesa) czy Funkadelic. W kolejnych latach, wpływy funky częściej pojawiały się w muzyce poprockowej (na przykład u Davida Bowie czy w twórczości Queen). Renesans tej formy muzycznej to lata osiemdziesiąte i początek dziewięćdziesiątych. Wówczas pojawiło się wiele grup (często z ciemnoskórymi muzykami), które na nowo próbowały określić tę muzykę nadając jej większy ciężar i ekspresywność. Do najważniejszych wykonawców w tamtym czasie należy zaliczyć: Living Colour, Fishbone, Primus czy Red Hot Chilli Peppers. Oczywiście wciąż działy także grupy grające łagodniejszą (bardziej zachowawczą) odmianę funk rocka, jak Spin Doctors czy Blind Melon.

Na początku lat dziewięćdziesiątych pojawiły się również zespoły grające funk metal, jak Ugly Kid Joe i Infectious Grooves.

funk rock