Encyklopedia Rocka

Nurt muzyki rockowej, który narodził się w latach osiemdziesiątych w ramach protestu i jako odpowiedź na masową komercjalizację rocka. Ideologicznie i estetycznie czerpał głównie z muzyki punkowej proponując niskobudżetową produkcję, surowe brzmienie oraz głębszy przekaz tekstowy niż w rocku komercyjnym. Nie ograniczał się jednak do prostych form muzycznych, odwołując się raczej do wzorców klasycznego rocka i rocka eksperymentalnego. Ambicje tej muzyki związane są z jej korzeniami, których szukać należy w środowiskach akademickich.

W latach osiemdziesiątych do najważniejszych przedstawicieli sceny rocka alternatywnego należeli między innymi Sonic Youth, Pixies, The Jesus And Mary Chain, R.E.M. i My Bloody Valentine.

Punktem zwrotnym w dziejach tej muzyki stała się eksplozja rocka alternatywnego z Seattle - grunge'u. Gigantyczny sukces Nirvany (i ich albumu Nevermind z 1991 roku) sprawił, że przez kilka następnych lat grunge stał się najmodniejszą odmianą rocka. Wiele grup grunge'owych jak Soundgarden, Pearl Jam czy Alice In Chains stało się nowymi idolami młodzieży.

Scena Seattle sama w sobie była także silnie zróżnicowana, jednak zespoły o najbardziej alternatywnym zabarwieniu (Mudhoney, Tad, Skin Yard) nie odniosły większego sukcesu.

Wraz z modą na grunge, rock alternatywny zmienił się bezpowrotnie. Stał się jedną ze składowych rocka komercyjnego. Dziś etykietka "rock alternatywny" wykorzystywana jest raczej jako hasło marketingowe.

rock alternatywny