Encyklopedia Rocka

8 / 10

Marcin Budyn

Nad czym się tu rozwodzić? Wheels Of Steel wypełnione jest od początku do końca przez energetyczne, gitarowe granie z głośnymi partiami perkusji, ostrym brzmieniem gitar, brawurowymi solówkami i krzykliwym wokalem Biffa Byforda. Dla fanów Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu jest to granie po prostu wzorcowe, choć mocno tu mimo wszystko czuć jeszcze wpływy rock'n'rolla, słyszalne choćby w kultowym utworze tytułowym.

Co do tematyki utworów: Saxon w swoich tekstach wielokrotnie ukazywali fascynacje tematyką motocyklową i w ogóle zamiłowanie do motoryzacji. Tutaj rzucają się przede wszystkim w oczy dwa jakże wymowne przykłady w postaci sztandarowych kompozycji - Motorcycle Man (o miłości do dwóch kółek) i Wheels of Steel (do czterech). Zresztą ta pierwsza zaczyna się od odgłosu mknących po szosie motocykli. Ale taka właśnie miała być ich muzyka - potężna, szybka i nieokiełznana, jak motocykl mknący po niekończącej się autostradzie.

Na liście utworów aż roi się od klasyków, których wiele weszło do stałego koncertowego repertuaru grupy. Oprócz wymienionych już znakomitych Wheels of Steel i Motorcycle Man są tu między innymi: See the Light Shining, Stand Up and Be Counted czy żywiołowy Machine Gun efektownie wieńczący płytę. Ale przede wszystkim wyróżnić trzeba doskonały 747 (Strangers in the Night), klimatyczny utwór, z przyjemnymi gitarowymi harmoniami na wstępie i spokojnym, intrygującym refrenem, który stał się jednym z najbardziej popularnych przebojów brytyjskiej grupy. Bardziej łagodne oblicze Saxon da się słyszeć też w Suzi Hold On, ale nie jest to bynajmniej żadna łzawa ballada, tylko żwawy, acz melodyjny rockowy utwór, z ciekawymi partiami gitary solowej w środku.

W zasadzie jedynym zarzutem wobec tej płyty jest kwestia brzmienia partii wokalnych, które mają dziwny pogłos. Z jednej strony brzmi to irytująco, z drugiej nadaje albumowi pewnego specyficznego rysu. Co tu jednak narzekać? Wheels Of Steel to do bólu klasyczna, heavymetalowa płyta, pełna mocnego gitarowego grania i surowego brzmienia. Do tego mamy tu doprawdy imponującą porcję "saxonowych" klasyków. Z pewnością jest to lektura obowiązkowa dla każdego szanującego się fana heavy metalu.

Data dodania: 01-01-2012 r.

Wheels Of Steel

Saxon

Data wydania: 1980

Wytwórnia: Carrere

Typ: Album studyjny

Producent: Pete Hinton, Saxon

Gatunki: