Encyklopedia Rocka

Jest członkiem:

Grał w zespołach:

Właściwie: George Roger Waters. Kompozytor, autor tekstów, basista i wokalista. Współzałożyciel i podpora Pink Floyd. Od momentu wyrzucenia z tej grupy Syda Barretta stał się jej głównym autorem tekstów, a z czasem również muzyki. Jego zdecydowana dominacja doprowadziła do konfliktu z pozostałymi muzykami i rozpadu zespołu w 1983 roku. Już rok później Waters rozpoczął karierę solową. Nie mógł pogodzić się z reaktywacją Pink Floyd w 1986 roku, walczył w sądzie o prawa do nazwy grupy, jednakże całość zakończyła się ugodą, aczkolwiek stosunki Watersa z pozostałymi członkami grupy przez długi czas pozostawały bardzo chłodne.

Urodził się w niewielkiej miejscowości Great Bookham w hrabstwie Surrey w południowej Anglii. Rok później w bitwie pod Anzio na jednym z frontów II-wojny światowej zginął jego ojciec. Brak ojca nieodwracalnie odcisnął się na jego psychice, czego wyraz dawał niejednokrotnie w swojej twórczości. Dorastał w Cambridge, gdzie uczęszczał do Morley Memorial Junior Shool, następnie do Cambridgeshire High School dla chłopców. Studiował architekturę na Regent Street Polytechnic, gdzie poznał Nicka Masona i Richarda Wrighta, z którymi później założył zespół, ostatecznie przekształcony w Pink Floyd. W 1970 roku nagrał wspólnie z Ronem Geesinem album ze ścieżką dźwiękową do filmu "The Body" zatytyłowany Music Form The Body. W ramach kariery solowej ukazały się do tej pory: The Pros And Cons Of Hitch Hiking (1983 r.), When The Wind Blows ( z muzyką do filmu animowanego o tym samym tytule, 1986 r.), Radio KAOS (1987 r.), The Wall - Live In Berlin (1990 r.), Amused To Death (1992 r.), In The Flesh - Live (2000 r.). W 2005 roku zaskoczył rockowy świat, wydając operę Ca Ira, opowiadająca o rewolucji francuskiej. Nad dziełem tym pracował wiele lat, a jego światowa premiera odbyła się w Poznaniu.

2 lipca 2005 roku wystąpił pierwszy raz od 1981 roku wraz z Pink Floyd z okazji charytatywnego koncertu Live 8. Pierwszy od lat występ Pink Floyd w najsłynniejszym składzie okazał się być mimo nadziei fanów ostatnim, gdyż 15 września 2008 roku zmarł klawiszowiec grupy, Richard Wright.

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Roger Waters

Great Bookham, Anglia

* 06-09-1943