Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Jeden z największych wirtuozów gitary basowej w historii rocka. Znany między innymi z wyśmienitej gry oburęcznym tappingiem (czyli oburęczną grą na gryfie gitary), gry akordowej i fingerpickingu.

Karierę muzyczną rozpoczął na początku lat 70. w heavymetalowej grupie Tales. Mimo wielu starań, zespół wydał swój pierwszy album Tales dopiero w 1979 r. Będąc jeszcze członkiem tej grupy, Sheehan dostał kilka ciekawych ofert. Współpracę zaproponował mu Michael Schenker, jednak ze względu na jego nieobliczalne zachowanie, Billy szybko zrezygnował z angażu. W latach 1982-83 zastępował Pete'a Waya w UFO. Zagrał w jego zastępstwie kilkadziesiąt koncertów ale nigdy nie wszedł z zespołem do studia. Po rozpadzie Tales (połowa lat 80.), Sheehan został zatrudniony w nowym zespole ex-wokalisty Van Halen Davida Lee Rotha. Tam zyskał gwiazdorski status (podobnie jak Steve Vai). Jego grę można usłyszeć na multiplatynowych albumach Eat'em And Smile oraz Skyscraper. W 1988 r. opuścił zespół i dołączył do supergrupy Mr. Big. Zaangażowany był w nią w latach 1988-2002. W połowie lat 90., gdy Mr. Big zrobił sobie dłuższą przerwę, dołączył do grupy Niacin z którą mógł się oddać niekomercyjnej, pełnej wirtuozerskich popisów muzyce.

Jego talent został między innymi pięciokrotnie doceniony przez czytelników magazynu Guitar Player, którzy tyle razy przyznali mu tytuł najlepszego rockowego basisty.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Billy Sheehan

Buffalo, USA

* 19-03-1953