Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Brytyjski muzyk, kompozytor i autor tekstów, uznawany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów na świecie, jeden z najsłynniejszych grających na gitarze palcami.

Syn Żyda pochodzenia węgierskiego, architekta Erwina Knopflera, który w wyniku II-giej wojny światowej trafił do Wielkiej Brytanii oraz Angielki Louisy Mary, z domu Laidler. Na gitarze zaczął grać w wieku trzynastu lat, inspirując się dokonaniami Scotty'ego Moore'a, Boba Dylana, B.B. Kinga czy Jimiego Hendrixa.

Znany jest głównie z występów z zespołem Dire Straits (1977 - 1995), którego był współzałożycielem i liderem i z którym osiągnął niemalże wszystko... Posiada też bogatą dyskografię jako artysta solowy (działa na tym polu od roku 1996), autor muzyki filmowej, jak i współpracownik wielu znanych artystów (takich jak m.in. Bob Dylan, Sting, Tina Turner, Van Morrison, Chet Atkins). Założył też zespół Notting Hillbillies, z którym wydał jedną płytę (Missing... Presumed Having a Good Time, 1990 r.) i okazjonalnie koncertuje. Posiada tytuł magistra anglistyki oraz doktora w dziedzinie muzyki, a także trzy muzyczne doktoraty honoris causa. Przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracował jako dziennikarz muzyczny "Yorkshire Evening Post" i nauczyciel angielskiego w Loughton College.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Mark Knopfler

Glasgow, Szkocja

* 12-08-1949