Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Amerykański gitarzysta, uznawany za jednego z najważniejszych instrumentalistów w historii rocka. Swoją pozycję zdobył w Rage Against The Machine, gdzie słynął z oryginalnych riffów i niezwykle pomysłowego wykorzystania różnych efektów dźwiękowych. Nowatorski sposób gry przyniósł mu opinię wizjonera gitary na miarę Jimmiego Hendrixa i Eddiego Van Halena.

Miał ciężkie dzieciństwo. Jego ojciec - rodowity Kenijczyk, członek partyzantki Mau Mau podczas walki Kenii o niepodległość oraz pierwszy reprezentant tego kraju w ONZ, opuścił rodzinę i wyparł się ojcostwa kiedy Tom miał niespełna półtora roku. Jego matka (pół-Włoszka, pół-Irlandka) w konserwatywnej Ameryce nie miała łatwego życia jako samotna matka ciemnoskórego syna, a sam Tom co rusz spotykał się z objawami rasizmu.

Był znakomitym uczniem i wyróżniającym się studentem, ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Harvarda. Po studiach przeniósł się do Los Angeles, gdzie imał się rożnych zajęć, a zaczynał jako... striptizer występujący na wieczorach panieńskich. Później pracował między innymi jako sekretarz senatora stanu Kalifornia, Alana Cranstona, co otworzyło mu oczy na wiele spraw i spowodowało jego niechęć do polityki.

Zaczął grać na gitarze w wieku 13 lat, jednak na poważnie zaczął traktować instrument kilka lat później. Zaczynał w Electric Sheep, gdzie jako basista grał również Adam Jones, który później trafi do grupy Tool. Jego pierwszym zespołem z prawdziwego zdarzenia był Lock Up, jednak dopiero Rage Against The Machine przyniosło oczekiwany sukces i wielką sławę. Po rozpadzie tego zespołu, wspólnie z sekcją rytmiczną i wokalistą Soundgarden Chrisem Cornellem stworzył Audioslave.

Od 2003 roku działa solo w folkowym projekcie The Nightwatchman, a od 2006 w zespole Street Sweeper Social Club.

Jest wegetarianinem. Działa w stworzonej wspólnie z Serjem Tankianem organizacji "Axis Of Justice", której celem jest szerzenie pokoju, praw człowieka i społecznej sprawiedliwości.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Tom Morello

Nowy Jork, USA

* 30-05-1964