Encyklopedia Rocka

Jest członkiem:

Właściwie: Rolf Magnus Joakim Larsson. Szwedzki wokalista, znany przede wszystkim jako lider zespołu Europe. Jest kompozytorem i autorem tekstów, umie grać na gitarze, basie, instrumentach klawiszowych i skrzypcach.

Wychowywał się w Upplands Vaesby, jako muzyk zaczynał od gry na gitarze i na basie. Jego wczesne formacje to Jet, Blazer, Made In Hong Kong i Roxanne. W 1979 roku dołączył do grupy WC, w której występowali John Norum, Peter Olsson i Tony Niemistoe i wraz z nimi założył formację Force. Joey (wówczas Joakim) był przede wszystkim wokalistą w grupie, grał też na klawiszach. Był również kompozytorem zespołu. Kariera Force szybko przemianowanego na Europe zaczęła się od występu na festiwalu Rock-SM w 1982 roku, gdzie zespół wygrał główną nagrodę, a Joey został wybrany najlepszym wokalistą.

Z czasem Europe zdobył światową sławę, a wielkim przełomem była trzecia płyta grupy - The Final Countdown. Furorę zrobił zwłaszcza utwór tytułowy, oparty na wymyślonym kilka lat wcześniej przez Tempesta temacie muzycznym. Zespół zawiesił działalność w 1992 roku, a Joey Tempest zajął się działalnością solową. Nagrał dwa albumy: A Place To Call Home (1995 r.) i Azylea Place (1997 r.) utrzymane w klimacie country rock. Na pierwszej z tych płyt gościnnie pojawił się John Norum. W 1998 roku Europe wrócili by zagrać koncert sylwestrowy, a rzeczywisty "reunion", oczywiście z Joeyem Tempestem w składzie miał miejsce w roku 2003. Wcześniej - w 2002 roku - wokalista wydał jeszcze jedną płytę solową, zatytułowaną po prostu Joey Tempest skierowaną już w hardrockowe rejony. Tymczasem powrót Europe okazał się udanym przedsięwzięciem, zespół wydał trzy bardzo dobre płyty studyjne i udanie koncertuje. Joey Tempest aktualnie mieszka w Wielkiej Brytani, w Londynie głównie za sprawą swojej żony Lisy, która jest Angielką.

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Joey Tempest

Sztokholm, Szwecja

* 19-08-1963