Encyklopedia Rocka

Jest członkiem:

Szwedzki gitarzysta, wokalista i kompozytor znany przede wszystkim z zespołu Europe.

Wychował się w Upplands Vaesby, niedaleko Sztokholmu. Był fanem Deep Purple i KISS, swój pierwszy zespół Dragonfly założył jako dwunastolatek. Jako czternastolatek nagrał gitarowe solo do utworu Punkjaelvar dla Eddiego Meduzy, kontrowersyjnego, szwedzkiego artysty i lidera zespołu Eddie Meduza & Roaring Cadillacs - z tym wykonawcą młody Norum współpracował zresztą później kilkakrotnie. John zaliczył kilka młodzieżowych zespołów, przełomem okazała się być formacja Force, którą założył z basistą Peterem Olssonem, perkusistą Tonym Niemistoe i wokalistą, który nazywał się Joakim Larsson. Dwaj ostatni w przyszłości mieli dać się poznać jako Tony Reno i Joey Tempest. Force w 1982 roku przekształciło się w Europe. Pierwsze dwa albumy zespołu furory nie zrobiły, trzeci zaś - The Final Countdown podbił światowy rynek. Wielkim hitem okazał się utwór tytułowy, szerokim echem obiły się też kompozycje Rock the Night i Carrie. Johnowi nie podobał się zbytnio komercyjny kierunek obrany przez grupę i odszedł z niej w 1986 roku. Rok później w sklepach ukazała się jego solowa płyta - Total Control. John gra tam na gitarze i śpiewa, jest również autorem większości materiału - wcześniej w Europe poza instrumentalnymi utworami praktycznie nie komponował.

Pierwszy album jest jego największym solowym dokonaniem – dotarł on do czwartego miejsca w Szwecji. Tę samą pozycję osiągnął singiel Let Me Love You. Karierę solową kontynuował właściwie aż do czasu "reunion" Europe w 2003 roku. Nagrał w tym czasie (nie licząc debiutu) pięć płyt studyjnych: Face The Truth (1992 r.), Another Destination (1995 r.), Worlds Away (1996 r.), Slipped Into Tomorrow (1999 r.) i wydany z opóźnieniem Optimus (2005 r.). W 2010 roku jego solową dyskografię uzupełniła płyta Play Yard Blues.

Ponadto, w 1990 roku nagrał płytę Up From The Ashes z Donem Dokkenem. W latach 1997-99 towarzyszył grupie Dokken podczas trasy koncertowej, a w latach 2001-2003 dołączył do zespołu na prawach jego członka, w 2002 roku wydając z nim album Long Way Home. Niemała jest też lista wykonawców z którymi John współpracował jako gościnny muzyk: Tone Norum, Glenn Hughes, Phantom Blue, Joey Tempest, Midnight Sun, Lotus, Meldrum, War And Peace oraz Kelly Keeling. Warto zwrócić uwagę na dwa nazwiska - Tone Norum to o rok młodsza siostra Johna, zaś Meldrum i Phantom Blue to zespoły żony Johna - Michelle Meldrum, która zmarła w 2008 roku.

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

John Norum

Vardoe, Norwegia

* 23-02-1964