Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Właściwie: Jason Eli Becker. Amerykański gitarzysta, kompozytor i producent. Jest uznawany za jednego z wirtuozów gitary elektrycznej, a jego karierę przerwała ciężka i nieuleczalna choroba (stwardnienie zanikowe boczne) w wyniku której stracił zdolność ruchu i mowy. Wciąż jednak tworzy muzykę przy wykorzystaniu komputera i systemu wynalezionego przez jego ojca opartego na ruchu gałek ocznych.

Uważany za znakomitego technika, propagował neoklasyczny styl w muzyce heavymetalowej. Inspirował go Niccolo Paganini, a także inni twórcy klasyczni jak Jan Sebastian Bach i Wolfgang Amadeusz Mozart. Z rockowych inspiracji należy wymienić przede wszystkim Erica Claptona, Jeffa Becka, Eddiego Van Halena i Boba Dylana.

Zaczynał w latach 80. w zespole Cacophony z Martym Friedmanem. Zespół wydał dwa albumy: Speed Metal Symphony (1987 r.) i Go Off (1988 r.). Jason zagrał też dwa gitarowe sola na płycie Marty'ego Friedmana Dragon's Kiss (1988 r.) i własny album Perpetual Burn w tym samym roku (na którym z kolei kilka solówek zagrał Friedman). W glorii młodego herosa gitary elektrycznej dołączył do zespołu Davida Lee Rotha zastępując w nim samego Steve'a Vai. W trakcie nagrywania albumu A Little Ain't Enough w 1989 roku pojawiły się jednak pierwsze symptomy choroby i na trasę zespół ruszył już z Joe Holmesem jako gitarzystą, natomiast Becker usłyszał wyrok - trzy do pięciu lat życia. Nie poddał się jednak i do dziś jest aktywnym kompozytorem i producentem. Wydał albumy Perspective (1995 r.), The Raspberry Jams (1999 r.) i Blackberry Jams (2003 r.), przy czym ta ostatnia to jego prywatne nagrania z lat 80. W 2008 roku ukazała się też płyta Collection na której znalazły się zremasterowane starsze utwory oraz trzy nowe.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Jason Becker

Richmond, USA

* 22-07-1969