Encyklopedia Rocka

Jest członkiem:

Grał w zespołach:

Właściwie: John Francis Bongiovi. Amerykański wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent i aktor włoskiego pochodzenia. Jego pełna sukcesów kariera muzyczna zaczęła się od konkursu talentów organizowanego przez stację radiową WAPP. Młody John zgłosił się z piosenką Runaway nagraną z kilkoma lokalnymi muzykami, która osiągnęła spory sukces w radiu i stanowiła punkt zaczepienia dla jego dalszej muzycznej kariery. Zebrał grupę muzyków, wśród których byli Dave Sabo, Alec John Such, Tico Torres i David Rashbaum. Wkrótce Sabo został zastąpiony przez Richiego Samborę, zespół Johna przyjął nazwę Bon Jovi, a sam lider grupy przybrał pseudonim Jon Bon Jovi, pod którym miał stać się jednym z najsłynniejszych muzyków rockowych na świecie.

Sukces Bon Jovi przypieczętowany został przez bestsellerowe płyty Slippery When Wet (1986 r.) i New Jersey (1988 r.). W 1990 roku Jon zaistniał jako muzyk solowy wydając płytę Blaze Of Glory zawierający między innymi hitowy utwór tytułowy, pochodzący ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Młode Strzelby II" (1990 r., reż. Geoff Murphy). Z tym utworem Jon zdobył nagrodę Złotego Globu i był nominowany do nagrody Grammy. W 1997 roku Jon wydał kolejną solową płytę Destination Anywhere.

Zaliczył sporo ról filmowych i serialowych, czasem grając po prostu siebie samego. Pojawiał się też często w programach telewizyjnych, między innymi jako gość specjalny w programie American Idol. Jon znany jest też ze swojej działalności charytatywnej, udziela się również politycznie - popiera Partię Demokratyczną. Jego żoną jest miłość z czasów szkolnych Dorothea Hurley, z którą ma czwórkę dzieci.

Data ostatniej modyfikacji: 19-01-2012 r.

Jon Bon Jovi

Cleethorpes, USA

* 02-03-1962