Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Właściwie: Richard Stephen Sambora. Amerykański gitarzysta, wokalista i kompozytor o włosko-polskim pochodzeniu. W rankingach wielu wiodących czasopism muzycznych zaliczany jest do najlepszych gitarzystów rockowych na świecie.

Zaczął grać w wieku 12 lat, inspirowali go tacy muzycy jak Jimi Hendrix, Eric Clapton, Jeff Beck, Johny Winter czy Jimmy Page. Występował w zespołach takich jak : Rebel (pierwszy zespół), Mercy, Duke Williams and the Extremes, Richie Sambora and Friends, Shark Frenzy, The Message, The Next czy Hook. Z Message zarejestrował w 1980 roku kilka nagrań, które w późniejszych latach wydane zostały jako Message (1995 r.) i jako Lessons (2000 r.). Na szczyty popularności dostał się jako członek zespołu Bon Jovi, do którego dołączył przed nagraniem debiutanckiego albumu formacji. W zespole był głównym kompozytorem i największą obok Jona Bon Joviego gwiazdą.

Ma na koncie dwa solowe albumy Stranger In This Town (1991 r.) i Undiscovered Soul (1998 r.), które sprzedały się całkiem nieźle. Ma też na koncie współpracę z Cher, Bo Diddleyem, Pink czy Shark Frenzy. Często angażował się także w komponowanie i nagrywanie muzyki do filmów. Przez wiele lat jego żoną była popularną aktorka Heather Locklear.

Data ostatniej modyfikacji: 19-01-2012 r.

Richie Sambora

Cleethorpes, USA

* 11-07-1959