Encyklopedia Rocka

Jest członkiem:

Właściwie: William Bruce Rose. Amerykański wokalista, głos Guns N' Roses.

Urodził się jako William Bruce Rose, jednak jego ojciec porzucił rodzinę, a matka wyszła ponownie za mąż, za Stephena Baileya, który zdecydował się nadać jej dzieciom swoje nazwisko. Znany był zatem jako... Bill (zdrobnienie od William) Bailey. Przynajmniej do roku 1986, kiedy formalnie zmienił personalia na W. Axl Rose. Jako dziecko śpiewał w chórze kościelnym i grał na fortepianie. Jego dzieciństwo nie należało jednak do szczęśliwych, a on sam nie był aniołkiem, szeroko zapisując się w policyjnych kronikach, głównie z powodu tak zwanego "zakłócania spokoju" i spędzając trochę czasu w ośrodkach poprawczych czy zaliczając nawet krótki pobyt w więzieniu.

W 1982 roku wspólnie z kolegą Izzy Stradlinem (właśc. Jeff Isabelle) przeniósł się do Los Angeles, próbując założyć własny zespół. Tam załapał się na krótki epizod do LA Guns, a wkrótce wspólnie ze Stradlinem sformował własne Guns N' Roses. Z tą grupą zdobył największą sławę, którą zawdzięcza takim płytom jak Appetite For Destruction (1987 r.) czy Use Your Illusion I i Use Your Illusion II (obie z 1991 r.). Był nie tylko autorem większości tekstów, ale i muzyki, jest samodzielnym twórcą November Rain, najsłynniejszej kompozycji zespołu. Do dzisiaj pozostał jedynym członkiem zespołu z oryginalnego składu (który na dobre rozszedł się w 1997 roku). W połowie lat 90. zniknął z życia publicznego, aby pisać nowe utwory i pojawić się z całkowicie nowym wcieleniem zespołu, z którym nagrał udany album Chinese Democracy (2008 r.). Album ten zapowiadany był od kilkunastu lat, a nieustannie przekładana premiera spowodowała, że stał się obiektem szyderstw w branży.

Słynie nie tylko z niezwykłej scenicznej charyzmy, ale przede wszystkim niezwykle ciężkiego charakteru i skandali. Na EP-ce G N' R Lies w utworze One in a Million śpiewał własny tekst, w którym słyszymy między innymi, że emigranci i pedały nie mają dla mnie sensu i roznoszą pier* zarazki wzywał też policję i czarnuchów by zeszli z jego drogi. Z kolei na albumie The Spaghetti Incident? przeforsował zamieszczenie coveru Look at Your Game, Girl autorstwa amerykańskiego kryminalisty, Charlesa Mansona. Potrafił nieoczekiwanie odwołać koncert w kuriozalnych okolicznościach, potrafił na przykład powiedzieć, że nie wyjdzie na scenę, jeśli wokalista supportującego Judas Priest, Rob Halford, wjedzie na scen na motorze, jak zwykł czynić od lat. Często koncerty były nagle odwoływane, co doprowadzało do furii publiczność, a nierzadko stawało się również iskrą do zamieszek i demolki sali koncertowej. Niejednokrotnie wdawał się w bójki z ochroniarzami, ekipą techniczną czy hotelową. Podczas tras koncertowych często bywał aresztowany. Potrafił w czasie koncertu skoczyć w tłum i ruszyć z rękoczynami w stosunku do osoby, która go zdenerwowała. Zwierzał się w prasie z ataków szału, podczas których niszczył w domu wszystko, co znalazło się w zasięgu jego ręki. Jego małżeństwo z Erin Everly przetrwało ledwie miesiąc, burzliwy był też jego związek z supermodelką Stephanie Seymour. Ma zdiagnozowany zespół maniakalno-depresyjny.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-04-2012 r.

Axl Rose

Lafayette, Indiana, USA

* 06-02-1962