Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Właściwie: Jeff Isabelle. Amerykański gitarzysta, wokalista i kompozytor. Członek oryginalnego składu Guns N' Roses, współzałożyciel zespołu, w którym grał na gitarze rytmicznej i był współkompozytorem wielu słynnych utworów. Zagrał na najważniejszych albumach zespołu: Appetite For Destruction (1987 r.) czy Use Your Illusion I i Use Your Illusion II (obie z 1991 r.). Jako absolwent średniej szkoły w Lafayette, w stanie Indiana, legitymował się - obok McKagana - najwyższym wykształceniem spośród członków zespołu. Z Lafayette pochodził też Axl Rose, obaj przenieśli się do Los Angeles na początku lat 80. w poszukiwaniu rockowej sławy.

Od dzieciństwa interesował się muzyką rockową, zachwycając się szczególnie twórczością Boba Dylana, Led Zeppelin, Alice'a Coopera, ale i Pink Floyd. Jego babcia grała na perkusji w swingującym zespole jazzowym, co zainspirowało go do rozpoczęcia nauki gry na tym instrumencie, w końcu jednak sięgnął po gitarę.

Po wydaniu obu części Use Your Illusion (1991 r.), Stradlin zdecydował się opuścić szeregi zespołu. Nie mógł znieść ciągłych problemów z Rosem, nie miał ochoty brać udziału w kręceniu teledysków. Wrócił do rodzinnego Lafayette, gdzie z zaprzyjaźnionym basistą Jimmym Ashhurstem sformował Izzy Stradlin And The Ju Ju Honds, z którymi wydał album zatytułowany, tak, jak nazwa zespołu, w 1992 roku. Zespół koncertował w USA, Europie, Australii i Japonii, jednak po zakończonej trasie rozpadł się, a Stradlin poświęcił się swojemu hobby - motocyklom.

W 1995 roku wznowił karierę muzyczną, działając od tej pory pod szyldem Izzy Stradlin. Do tej pory nagrał już dziesięć albumów. W 2002 roku otrzymał propozycję dołączenia do formowanego Velvet Revolver, gdzie grali dawni koledzy z Guns N' Roses: Slash, Duff McKagan i Matt Sorum, jednak mimo początkowej aprobaty, nie zdecydował się na dołączenie do zespołu. W 2006 roku dołączył na scenie do Guns N' Roses, aby wspólnie z nowym wcieleniem grupy (z oryginalnego składu pozostał tylko Axl Rose) zagrać część koncertów na europejskiej trasie.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 31-03-2012 r.

Izzy Stradlin

Lafayette, Indiana, USA

* 08-04-1962