Encyklopedia Rocka

Jest członkiem:

Właściwie: Gene Klein, do 8 roku życia Chaim Witz, potem też Chaim Klein. Amerykański muzyk rockowy, członek-założyciel grupy Kiss, w której był basistą i wokalistą, także producent muzyczny i osobowość telewizyjna. Urodził się w Izraelu jako potomek żydowskich emigrantów z Węgier (jego matka przeżyła obóz koncentracyjny). Kiedy miał 9 lat rodzice się rozwiedli i młody Chaim wraz z matką wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Jako młody chłopak pracował roznosząc gazety. Muzyką zainteresował się dzięki The Beatles, a pierwszą gitarę dostał gdy miał 15 lat, później wybrał jednak grę na basie. Interesował się szeroko pojętą kulturą masową, a jednym z jego głównych zainteresowań były też horrory i komiksy.

Początkowo Gene grał w kilku mało znaczących zespołach. Wszystko zmieniło się gdy poznał niejakiego Stanleya Eisena (późniejszego Paula Stanleya). Grali razem ze sobą od 1971 roku, najpierw w formacji Rainbow, która została przemianowana na Wicked Lester, a potem , na początku 1973 roku na Kiss, po dołączeniu perkusisty Petera Crissa i gitarzysty Ace'a Frehleya. To właśnie z Kiss Gene Simmons osiągnął sławę i stał się jedną z wielkich gwiazd rockowej sceny. Był w grupie kompozytorem, wokalistą i basistą. Jak wiadomo Kiss stał się sławny między innymi z powodu "wymalowanych" masek na twarzach muzyków. Gene przybrał postać Demona, a jego charakterystycznymi wyczynami na scenie jest zionięcie ogniem i plucie krwią. Znakiem rozpoznawczym Gene'a Simmonsa stał się też jego długi język. I własnie tym "znakiem firmowym" basista Kiss obdarzył swój magazyn "Gene Simmons' Tongue" będący czymś pomiędzy magazynem muzycznym, a czasopismem dla panów.

W 1978 roku Gene Simmons, podobnie jak pozostali muzycy Kiss wydał swój pierwszy album solowy (Gene Simmons). Drugi solowy album wydał w 2004 roku (Asshole). Współpracował też jako muzyk i producent z innymi artystami. W połowie lat 70. zainteresował się młodym zespołem Van Halen i wyprodukował ich demo. Współpracował też z Cher (album Take Me Home, 1979r.), Wendy O. Williams, Keel, Black N'Blue, E-Z-O, Doro, był też menedżerem Lizy Minelli.

Często występował w filmach i programach telewizyjnych. Między innymi brał wraz z rodziną udział w reality show "Gene Simmons Family Jewels". Jest autorem autobiografii "Kiss and make-up" i książki "Sex, money and Kiss". Jest współwłaścicielem firmy Simmons-Abramson, która zajmuje się między innymi promocją wyścigów samochodowych.

Jego partnerkami były między innymi Cher i Diana Ross, a od lat jego towarzyszką jest była modelka playboya i aktorka Shannon Tweed, z którą ma dwójkę dzieci. Gene Simmons jest przy tym zadeklarowanym przeciwnikiem instytucji małżeństwa. Co ciekawe, muzyk jest też abstynentem - nie uznaje alkoholu i narkotyków. Chlubi się za to ilością partnerek seksualnych, których miał ponoć kilka tysięcy. Udziela się też politycznie, między innymi poparł atak Stanów Zjednoczonych na Irak w 2003 roku i Izrael w wojnie z Hezbollahem w 2006 roku.

Gene gra na charakterystycznej gitarze w kształcie topora.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 07-11-2012 r.

Gene Simmons

Haifa, Izrael

* 25-05-1949