Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Właściwie: Paul Daniel Frehley. Amerykański, gitarzysta i kompozytor najbardziej znany jako oryginalny członek grupy Kiss, gdzie wcielał się w postać Spacemana.

Pochodzi z umuzykalnionej rodziny (ojciec był organistą w kościele). Na gitarze zaczął grać jako 13-latek, a jego największą inspiracją byli Jimi Hendrix i Pete Townshend. Początkowo jako członek różnych grup grywał w nowojorskich barach, zdarzało mu się też nagrywać w studiu (z grupą Milemo zarejestrował niewydany ostatecznie materiał). W końcu trafił na przesłuchanie do grupy Kiss, do której zaraz potem dołączył. Z tą grupą odnosił swoje największe sukcesy, nagrywając w latach 70. najbardziej klasyczne płyty formacji, takie jak przede wszystkim: Kiss (1973 r.), Alive! (1975 r.), Destroyer (1976 r.) czy Love Gun (1977 r.) i wcielając się na scenie w widowiskowego Spacemana. Na płycie Love Gun po raz pierwszy objawił się fanom jako wokalista, w swoim sztandarowym numerze Shock Me. Okazało się jednak, że gitarzysta nie za bardzo radzi sobie ze sławą, skutkiem czego było nadmierne rozpasanie się Frehleya i olbrzymie problemy z nadużywaniem alkoholu, przez co musiał być zastępowany na koncertach Kiss. Powstał wtedy jego konflikt z liderami grupy: Stanleyem i Simmonsem. W 1978 roku Ace podobnie jak inni muzycy Kiss wydał płytę solową (zatytułowaną po prostu Ace Frehley), na której znalazł się jego wielki hit - New York Groove, napisany przez Russa Ballarda.

Niestety z czasem popularność Kiss zaczęła spadać, a narastał konflikt Ace'a z Genem i Paulem (zwłaszcza po odejściu z grupy zaprzyjaźnionego z Frehleyem perkusisty Petera Crissa). Ace postanowił odejść po nagraniu albumu (Music From) The Elder. Choć był jeszcze oficjalnie członkiem składu na Creatures Of The Night to nie uczestniczył już w nagraniach i w końcu odszedł oficjalnie z zespołu i założył swoją własną kapelę.

W 1983 roku Ace Frehley uległ wypadkowi samochodowemu jadąc pod wpływem alkoholu, w którym o mały włos nie stracił życia (na szczęście skończyło się na stracie prawa jazdy, ale i tak tylko tymczasowo). W 1987 roku wraz ze swoją grupą Frehley's Comet wydał album o takiej samej nazwie. Rok potem ukazał się koncertowy Live +1 i drugi studyjny album Second Sighting. Kolejny rok przyniósł następną płytę Trouble Walkin'. Popularność Frehley's Comet jednak spadała i ostatnia płyta nie została już właściwie zauważona.

W 1995 roku Frehley połączył swoje siły z Peterem Crissem i razem ze swoimi zespołami ruszyli w udana trasę koncertową. Kolejnym wydarzeniem na skalę światową był... gościnny powrót obu muzyków do Kiss podczas akustycznego występu dla MTV, uwiecznionego zresztą na płycie (Kiss Unplugged, 1996 r.). Oryginalni muzycy Kiss niedługo potem oficjalnie wrócili do wspólnego grania, czego owocem była wielka, światowa trasa "Reunion Tour". Potem jednak wszystko znów zaczęło się psuć, choć Frehley nagrał z zespołem płytę Psycho Circus (1997 r.) i grał w szeregach swojej macierzystej formacji do 2002 roku, kiedy ostatecznie, w atmosferze kłótni i wzajemnych oskarżeń odszedł z Kiss. W 2009 roku wydał kolejną solową płytę Anomaly, ciepło przyjętą przez fanów.

Ace Frehley ma na swoim koncie też epizody aktorskie, między innymi grając samego siebie w filmach "Kiss Meets the Phantom of the Park" (1978 r., reż. Gordon Hessler) i "Detroit Rock City" (1999 r., reż. Adam Rifkin). Jest też utalentowanym grafikiem. Jako gitarzysta Ace Frehley wywarł wpływ na wielu muzyków, między innymi Dimebaga Darrella, Sebastiana Bacha czy Marty Friedmana.

Od 1976 roku był żonaty z Jeanette Trerotola, z którą ma córkę Monique. Obecnie para jest rozwiedziona.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 07-11-2012 r.

Ace Frehley

Nowy Jork, USA

* 27-04-1951