Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Właściwie: George Peter John Criscuola. Amerykański perkusista, znany przede wszystkim jako członek-założyciel grupy Kiss. Okazyjnie bywał też wokalistą w tym zespole, między innymi w hitowej balladzie z lat 70. Beth i w kultowej kompozycji Black Diamond. Jako perkusista inspirował go przede wszystkim Gene Krupa. W dzieciństwie przyjaźnił się z Jerrym Nolanem, który stał się perkusistą w innym znanym nowojorskim zespole - New York Dolls. Criss w latach 60. był członkiem grupy Chelsea, z którą nagrał jeden album (Chelsea, 1970 r.) i która w 1971 roku przemianowana została na Lips. W końcu w 1972 roku, poprzez ogłoszenie w gazecie perkusista dostał angaż w zespole Wicked Lester Paula Stanleya i Gene'a Simmonsa, która w tym samym czasie została przemianowana na Kiss, a Peter wcielił się w rolę "Catmana". Z tym zespołem Peter Criss przez niemal dekadę odnosił wielkie triumfy na rockowej scenie, wydając serię hitowych albumów. Z powodu problemów z używkami (przede wszystkim chodziło o narkotyki) oraz groźnego wypadku, na płycie Dynasty (1979 r.) jego obecność w nagraniach jest śladowa. W kolejnej sesji nagraniowej (do albumu Unmasked) nie uczestniczył już w ogóle (w nagraniach zastąpił go Anton Fig) jednak oficjalnie wciąż był członkiem grupy i jako perkusista wymieniony jest na kopercie albumu. W końcu jednak rozstał się z grupą w 1980 roku.

Jeszcze jako członek Kiss nagrał swój pierwszy album solowy: Peter Criss w 1978 roku. Drugi jego solowy album Out Of Control ukazał się w 1980 roku, a kolejny, Let Me Rock You dwa lata później. Później Peter grał w takich zespołach jak The Alliance, Balls Of Fire, czy Keep, po czym utworzył kolejny swój własny band Criss, z którym nagrał EP-kę Criss w 1993 roku, a rok potem album Cat #1. Zespół perkusisty udał się w następnym roku w trasę z zespołem Ace'a Frehleya. Później obaj muzycy wrócili do Kiss by nagrać album akustyczny Kiss Unplugged (1996 r.).

Powrót "starego" Kiss stał się faktem i zespół ruszył w wielką światową trasę. Nagrano też album Psycho Circus (1998 r.), jednak udział Crissa i Frehleya był tam mocno ograniczony. Criss koncertował z Kiss do 2001 roku, wrócił jeszcze w 2003 roku (dzięki czemu słychać go na albumie Kiss Symphony - Alive IV (2003 r.)). Później znów rozstał się z macierzystym zespołem, a swój dorobek muzyczny wzbogacił w 2007 roku płytą solową One For All. W 2008 roku muzyk wygrał walkę z rakiem piersi, co opisał w wydanej biografii "Makeup to Breakup: My Life In and Out of Kiss".

Muzyk był trzykrotnie żonaty (ostatnie małżeństwo z Gigi Criss trwa od 1998 roku) i ma jedna córkę. Ma za sobą kilka epizodów aktorskich, jest poza tym entuzjastą broni palnej.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 18-10-2012 r.

Peter Criss

Nowy Jork, USA

* 20-12-1945