Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Właściwie: Kai Michael Hansen. Gitarzysta, wokalista, kompozytor i producent występujący w powermetalowej grupie Gamma Ray. Jedna z najważniejszych postaci niemieckiej sceny metalowej.

Zaczynał w 1978 roku w formacji Gentry. W 1984 roku był jednym z założycieli grupy Helloween, w której początkowo był gitarzystą i wokalistą, potem z powodu problemów jakie sprawiało mu łączenie tych dwóch funkcji na scenie, zwolnił miejsce za mikrofonem na rzecz młodego Michaela Kiske. Wtedy właśnie Heloween nagrał swoje dwa najsłynniejsze albumy: Keeper of the Seven Keys Part1 i Keeper of the Seven Keys Part 2. Kai był głównym kompozytorem na pierwszym z nich, w drugim udzielał się już mniej i niedługo potem opuścił grupę, by założyć swoją nową formację Gamma Ray. Z tą grupą związany jest do dziś, nagrał z nią do tej pory dziesięć albumów studyjnych. W latach 1996 - 2001 był też członkiem grupy Iron Savior z którą nagrał 4 albumy. W 2011 roku dołączył zaś do zespołu Michaela Kiske - Unisonic.

Kai Hansen ma na koncie róznież mnóstwo "gościnnych występów". Współpracował zatem z formacjami związanymi przede wszystkim ze sceną powermetalową takimi, jak: Blind Guardian, Angra, Michael Kiske, Primal Fear, HammerFall, Avantasia, Heavenly, Stormwarrior, Headhunter czy Heavenwood.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 05-11-2013 r.

Kai Hansen

Hamburg, Niemcy

*