Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Właściwie Robert Anthony Plant. Wokalista i autor tekstów, jeden z najsłynniejszych frontmanów w historii rocka, znany przede wszystkim jako członek kwartetu Led Zeppelin, ale także jako artysta solowy. Jednym z jego pierwszych zespołów był Band of Joy w którym występował wspólnie z Johnem Bonhamem, późniejszym perkusistą Led Zeppelin. W Led Zeppelin tworzył często kompozytorski duet z Jimmym Page'm, jest autorem większości tekstów grupy (między innymi Stairway to Heaven). Znany był ze swojego charakterystycznego śpiewu na wysokich rejestrach.

Po rozpadzie Led Zeppelin udanie kontynuował swoją karierę jako muzyk solowy. Zaczął od dwóch znakomicie się sprzedających albumów: nagranego w 1982 roku Pictures at Eleven i wydanego rok później The Principle of Moments, z którego pochodzi wielki hit Big Log. Sukces odniosły także kolejne jego albumy: Shaken'n'Strirred (1985 r.), Now and Zen (1988 r.), Manic Nirvana (199 0r.), oraz Fate of Nations (1993 r.). Do jego solowych dokonań zaliczane są także albumy nagrane z zespołem Strange Sensation (Dreamland, 2002 r. oraz Mighty ReArranger, 2005 r.) i Band of Joy (Band of Joy, 2010r.).

Nagrywał też z The Honeydrippers (wraz z Jimmym Page'm i Jeffem Beckiem) czego owocem był mini-album The Honeydrippers: Volume One z 1984 roku. Ma w swoim dorobku również dwa albumy w duecie z Jimmym Pagem (koncertowy No Quarter: Jimmy Page and Robert Plant Unledded z 1994r., oraz studyjny Walking Into Clarksdale, 1998 r.), a także Raising Sand w duecie z Alison Krauss. W 1995 roku w hołdzie dla Led Zeppelin nagrał piosenkę Down by Seaside// w duecie z Tori Amos. Na przełomie tysiącleci współpracował też z Priory of Brion, zaś od 2012 roku jest członkiem grupy Sensational Space Shifters.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 10-02-2014 r.

Robert Plant

West Bromwich, Anglia

* 20-08-1948