Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Fiński gitarzysta, kompozytor i producent, znany przede wszystkim jako wieloletni lider grupy Stratovarius w której w początkowym okresie pełnił też funkcję wokalisty.

Uważany jest za jednego z najszybszych gitarzystów na świecie. Do Stratovarius dołączył w 1985 roku i był jego członkiem do 2008 roku. Skomponował znakomitą większość utworów zespołu (na niektórych płytach był autorem całości materiału), to on decydował o stylu zespołu i ruchach kadrowych. Na początku XXI wieku miał problemy zdrowotne i przeżył załamanie nerwowe, co w efekcie wywołało konflikt w zespole. Muzycy doszli jednak do porozumienia, ostatecznie jednak Tolkki odszedł z grupy pozwalając kolegom grać pod starym szyldem.

Sam zajął się nowymi projektami: Revolution Rennaissance, Symfonia i Avalon. Nagrał też trzy solowe albumy: Classical Variations and Themes (1994 r.), Hymn To Life (2002 r.) i Saana - Warrior of Light Pt 1. Współpracował też gościnie m. in. z Edguy czy Avantasią, a także z projektem Allen/Lande. Jest autorem dwóch książek: "Loneliness of a Thousand Years" i "Golden Handbook of Recording Heavy Metal Music".

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 09-10-2014 r.

Timo Tolkki

Nurmijaervi, Finlandia

* 03-03-1966