Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Właściwie: John Baldwin. Brytyjski muzyk, kompozytor i producent muzyczny. Jest multiinstrumentalistą, grał na gitarze basowej, licznych instrumentach klawiszowych, strunowych, elektronicznych. Najbardziej znany jest jako członek legendarnego kwartetu Led Zeppelin, gdzie grał głównie na gitarze basowej oraz na klawiszach. Jest autorem lub współautorem wielu utworów tego zespołu, jego wpływ słyszalny jest przede wszystkim na albumie In Through the Out Door z 1979 roku, gdzie jest autorem większości materiału.

Jako muzyk lub producent współpracował z takimi wykonawcami jak między innymi The Rolling Stones, Jeff Beck, The Everly Brothers, The Yardbirds, *R.E.M, Cinderella, Paul McCartney, Peter Gabriel, Foo Fighters czy Seasick Steve. Jest też autorem muzyki do filmu "Krzyk w ciemnościach", (ang. "Scream for Help", 1984 r., reż Michael Winner), gdzie w nagraniach wspomogli go Jimmy Page czy Jon Anderson.

Jones nagrał w 1994 roku album The Sporting Life z amerykańską artystką Diamandą Galas, a także dwa albumy solowe Zooma (1999 r.) i The Thunderthief (2001 r.), których jest też producentem. Jest też członkiem działającej w latach 2009-2010 grupy Them Crooked Vultures (wraz z Davem Grohlem i Joshem Homme), z którą nagrał jeden album (Them Crooked Vultures, 2009 r.).

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 10-02-2014 r.

John Paul Jones

Sidcup, Anglia

* 03-01-1946