Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Amerykański gitarzysta, w Europie kojarzony przede wszystkim z krótkiego epizodu w zespole Ozzy'ego Osbourne'a, a w Stanach z własnej grupy Night Ranger.

Zaczynał w funkowej grupie Rubicon, która z nim w składzie wydała dwa albumy: Rubicon (1978 r.) i American Dream (1980 r.), po czym z braku sukcesów po prostu się rozpadła. Wtedy też wspólnie z kolegami z Rubicon Jackiem Bladesem i Kellym Keagym, a także Jeffem Watsonem i Alanem Fitzermanem stworzył Stereo, które wkrótce zmieniło nazwę na Night Ranger.

Grupa nie zdążyła jeszcze na dobre rozwinąć skrzydeł i podpisać kontraktu płytowego, kiedy Gillis dostał propozycję występów w grupie Ozzy'ego Osbourne'a, gdzie miał zastąpić Randy'ego Rhoadsa. Wspólnie z Ozzym zagrał trasę koncertową oraz zarejestrował koncertowy album Speak Of The Devil, na którym znalazły się wyłącznie utwory Black Sabbath. Po skończeniu trasy, zdecydował się na powrót do macierzystego zespołu, a zdobyta z Osbournem sława z pewnością ułatwiła kapeli start i podpisanie kontraktu płytowego..

Po nagraniu sześciu albumów: Dawn Patrol (1982 r.- debiut w TOP 40 MTV), Midnight Madness (1983 r.), 7 Wishes (1985 r.), Big Life (1987 r.), Man In Motion (1988r.) i Live In Japan (1990 r.) i osiągnięciu sporego sukcesu w USA, Night Ranger zostało rozwiązane.

Gillis sformował wówczas własną kapelę Mega-Mega, z którą jednak nie zdobył uznania, a jej jedynym wydawnictwem jest soundtrack do filmu "Don't Tell Mom the Babysitter's Dead" (pol. Nie mów mamie, że niania nie żyje", reż. Stephen Herek, 1991 r.). W 1992 roku wspomógł kolegę z Night Ranger - Jeffa Watsona na jego solowej płycie Lone Ranger, gdzie zaśpiewał Sammy Haggar. Rok później Brad wydaje swój pierwszy album solowy - Gilrock Ranch, który także nie przyniósł oczekiwanego sukcesu. Nic więc dziwnego, że wspólnie z Kellym Keagym postanowił wskrzesić Night Ranger, wydając w 1995 roku album Feeding Off The Mojo z Garym Moonem na basie i wokalu. W 1997 roku do Night Ranger powracają jego dawni członkowie i w oryginalnym składzie kapela wydaje dwa albumy: Neverland (1997 r.) i Seven (1998 r.). W 2000 roku Gillis wydał drugą solową płytę zatytułowaną Alligator, a rok później zagrał na solowej płycie Kelly'ego Keagy zatytułowanej Time Passes. W 2008 ukazała się kolejna płyta Night Ranger - Hole In The Sun.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Brad Gillis

San Francisco, USA

* 15-06-1957