Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Właściwie: Jakey Lou Williams. Amerykański gitarzysta, który największą sławę zdobył występując w latach 1983-86 w zespole Ozzy'ego Osbourne'a.

Zaczynał jeszcze w szkole średniej, z własnym zespołem Teaser, w którym zauważył go Mickey Ratt i zaprosił do własnego zespołu Ratt, z którego następnie przeszedł do Greg Leon Invasion, a następnie Rough Cutt. Menedżerką tego ostatniego zespołu była Wendy Dio, która widząc jego talent zaproponowała mu posadę w zespole swego męża - Dio. Lee nie mógł jednak dogadać się z Ronniem Jamesem Dio odnośnie wizji wspólnej pracy i nieoczekiwanie trafił do zespołu Ozzy'ego Osbourne'a.

Wspólnie z Ozzym nagrał dwa albumy Bark At The Mooon (1983 r.) i The Ultimate Sin (1986 r.), które były bardzo dużym sukcesem komercyjnym. W pewnym momencie Lee miał jednak dość trudnego charakteru Ozzy'ego (który w tamtym czasie rzadko kiedy spoglądał na świat trzeźwymi oczami) i zdecydował się opuścić szeregi zespołu. Odrzucił propozycję występów w Whitesnake, przyjmując ofertę Raya Gillena, z którym stworzył grupę Badlands, do której dołączyli Eric Singer i Greg Chaisson. Grupa nie osiągnęła większych sukcesów, wydała jednak dwa albumy - Badlands (1989 r.), Voodoo Highway (1992 r.). W 1998 ukazał się jeszcze Dusk, zawierający wcześniej niepublikowany materiał.

Po rozpadzie Badlands decyduje się odpocząć od muzyki i na dłuższy okres znika z muzycznego świata. Przez ten okres sporadycznie bierze udział w płytach typu "tribute". Możemy go usłyszeć m.in. na tribute to: Van Halen, AC/DC, Rush, Queen, Randy Rhoads... Ponadto brał udział w sesjach nagraniowych kilku japońskich zespołów. W 1996 roku wydaje swój pierwszy album solowy A Fine Pink Mist, a dziewięć lat później kolejny - Retraced.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Jake E. Lee

Norfolk, Virginia, USA

* 15-02-1957