Encyklopedia Rocka

Jest członkiem:

Grał w zespołach:

Właściwie: Jerry Fulton Cantrell Jr. Urodził się 16 marca 1966 roku w Tacomie w stanie Washington, czyli niedaleko serca grunge'u, Seattle. Znany powszechnie jako lider, wokalista, ale przede wszystkim wyśmienity gitarzysta i główny kompozytor grunge'owej formacji Alice In Chains.

Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych. Pochodzi z rodziny wojskowej, zatem większość życia spędził "na walizkach" - mieszkał m.in. na Alasce i w Niemczech. W trakcie przeprowadzek rodzice muzyka rozwiedli się, a Jerry z matką wrócił to Tacomy. Pozbawiona wojskowego żołdu rodzina żyła na skraju ubóstwa, jak wspomina Jerry żyliśmy z zasiłku. Zdarzało się, ze na kolację mieliśmy tylko słoik pomidorów. Matka próbowała robić z tego posiłki, kupując makaron od sasiadów...

W szkole miał opinię chuligana i... amanta. W swoim grafiku zajęć zawsze jednak znajdował czas na pielęgnację muzycznego talentu. Przez kilka lat był członkiem szkolnego chóru. W wieku nastoletnim przyszła także fascynacja rockiem. Do muzyki rockowej przyciągnęły go takie gwiazdy, jak Jimi Hendrix, Black Sabbath czy Kiss. Po raz pierwszy sięgnął po gitarę w wieku 12 lat, ale poważnie zajął się nią dopiero w wieku lat 17. Wówczas młodemu muzykowi wyklarowała się wizja jego przyszłości – zostać gwiazdą rocka. Jest gitarowym samoukiem, sam o sobie mówi jako o pół jankesie, pół prowincjuszu wychowanym na country.

Karierę muzyczną rozpoczynał w połowie lat osiemdziesiątych grając w różnych lokalnych zespołach. W jednym z nich, Diamond Lie, poznał przyszłych muzyków Alice In Chains. Niedługo później, na imprezie – wokalistę Layne’a Staley’a. W 1988 r. narodziło się Alice In Chains. Sława grupy przyszła na początku lat dziewięćdziesiątych wraz z rozkwitem mody na grunge. Alice In Chains stali się jednymi z orędowników i największych gwiazd muzyki z Seattle.

Grupa działała aktywnie do połowy lat dziewięćdziesiątych nagrywając po drodze trzy płyty studyjne i dwa minialbumy. W drugiej połowie tej samej dekady Cantrell zadebiutował jako artysta solowy płytą Boggy Depot (1998 r.), na której pokazał trochę inne fascynacje muzyczne (country, folk, blues). W sesji nagraniowej udział wzięło wielu znakomitych muzyków, m.in. Les Claypool (Primus), Rex Brown (Pantera) czy koledzy z Alice In Chains. Kilka lat wcześniej, gitarzysta wspomagał swoim talentem również m.in. Glenna Danziga (album Blackacidevil z 1996 r.) oraz eksperymentalny projekt Pigeonhead (album The Full Sentencje z 1997 r.).

Drugie solowe dzieło - Degradation Trip miało premierę w 2002 r. Jego wydaniu towarzyszyło wiele problemów. Muzyk musiał zastawić dom, aby zdobyć pieniądze na nagranie. W momencie podpisania nowego kontraktu z Roadrunner Records, wytwórnia odmówiła publikacji albumu w pełnej, dwupłytowej (25 utworów) wersji. W czerwcu opublikowano Degradation Trip w okrojonej wersji (14 kawałków), jednak duże zainteresowanie i dobra sprzedaż płyty doprowadziły do publikacji, pełnej wersji albumu. Degradation Trip Vol 1 & 2 ujrzało światło dzienne w listopadzie tego samego roku. Płyta okazała się efektownym powrotem do ciężkich i mrocznych klimatów twórczości Alice In Chains. W nagraniach pomogli basista Robert Trujillo i bębniarz Mike Bordin, ówczesna sekcja rytmiczna Ozzy'ego Osbourne'a. Artysta zadedykował płytę Staley’owi, który tuż przed premierą zmarł z powodu przedawkowania heroiny.

W trasę promującą gitarzysta ruszył z grupami Nickelback i Creed. Intensywne koncertowanie nie przeszkodziło mu w pracy studyjnej. W 2004 roku razem z Damageplan (zespołem ex-muzyków Pantery) nagrał utwór Ashes To Ashes na potrzeby filmu The Punisher (reż. Jonathan Hensleigh, 2004 r.). Rok później do współpracy zaprosił go sam legendarny Ozzy Osbourne z którym nagrał kilkanaście przeróbek cudzych utworów wydanych na albumie Under Cover (2005 r.).

Jeszcze w 2004 roku, razem z Billym Duffy z The Cult, powołał koncertowy projekt Cardboard Vampyres. Grupa ograniczyła się do grania coverów.

Mniej więcej tym samym czasie, rozpoczął prace nad trzecim albumem solowym. Jego premierę przewidziano na 2006 rok, jednak plany przekreśliła reaktywacja Alice In Chains. Od 2005 roku muzyk jest w pełni zaangażowany w działalność tego zespołu. Kilkuletnia działalność koncertowa mogła wywoływać pewien niepokój, ale we wrześniu 2009 roku zespół oddał w ręce fanów nowy, czwarty album studyjny Black Gives Way To Blue, który spotkał się ze znakomitym przyjęciem fanów.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Jerry Cantrell

Tacoma, Waszyngton, USA

* 18-03-1966