Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Naprawdę Sebastian Philip Bierk. Wokalista rockowy. Sławę zdobył śpiewając w amerykańskiej grupie Skid Row. Urodził się na Wyspach Bahama, jednak większość dzieciństwa spędził w Peterborough w Kanadzie. W jego żyłach płynie mieszanka krwi norweskiej, francuskiej i rdzennie amerykańskiej.

W Kanadzie Sebastian ukończył szkołę średnią, po czym ruszył do USA w poszukiwaniu sławy. Zakotwiczył w Middletown w stanie New Jersey. Tam przewinął się przez kilka mało znaczących grup. Jedyną godną odnotowania jest Madam X. Już po odejściu Bacha, formacja ta nagrała jedyny album We Reserve The Right (1984).

W 1987 roku został przyjęty do Skid Row w miejsce Mata Fallona. Jako wokalista i członek tego zespołu, osiągnął największy sukces komercyjny i artystyczny. Jego głos możemy usłyszeć na trzech pierwszych albumach zespołu- Skid Row (1989), Slave To The Grind (1991) i Subhman Race (1995). W 1996 roku Bach został wyrzucony przez kolegów za wszczynanie konfliktów i gwiazdorskie maniery.

Jeszcze w tym samym roku, wraz z muzykami Smashing Pumpkins, The Breeders i Frogs, powołał grupę The Last Hard Men. Przez ponad rok zespół pracował nad debiutancką płytą, która miało wydać Atlantic Records. Z przyczyn niewiadomych wytwórnia jednak odrzuciła materiał po czym został on wydany przez gitarzystę Kelley'ego Deala i jego niezależną wytwórnię Nice Records. Płyta była dostępna w limitowanej edycji, do zamówienia przez Internet, ale w 2001 r. wznowił ją i puścił w regularny obieg Spitfire Records. W związku z brakiem sukcesu grupa szybko rozwiązała się, a w 1999 roku Sebastian Bach rozpoczął karierę solową. Zainicjował ją album koncertowy Bring'em Bach Alive, zawierający również pięć nowych nagrań studyjnych.

W roku 2000, wokalista zawitał na Broadway, gdzie pojawił się w roli głównej w musicalu Jekyll & Hyde. W kolejnych latach można było także obejrzeć Sebastiana w przedstawieniach The Rocky Horror Show (2001) i Jesus Christ Superstar (2002).W 2001 roku na rynku pojawiła się kompilacja Bach 2: Basics zawierająca przeróbki cudzych utworów.

Mimo ciągłej aktywności, gwiazda ex-wokalisty Skid Row wyraźnie przygasła. Chwilowy szum powstał za sprawą grupy Velvet Revolver, gdzie Sebastian starał się o angaż. Bez skutku. Historia powtórzyła się jeszcze w 2008 po odejściu z tego zespołu Scotta Wellanda, ale znów wszystko spaliło na panewce. Jak powiedział gitarzysta tej grupy, Slash : to brzmiałoby jak Skid Roses”, a tego na pewno byśmy nie chcieli.

W latach 2004-2007 Sebastian próbował sił jako aktor w popularnym serialu Gilmoure Girls (pol. Kochane kłopoty). Nie oznacza to jednak, że zrezygnował z rock’n’rolla. W 2005 roku jego głos mogliśmy ponownie usłyszeć na albumie efemerycznego progmetalowego projektu Frameshift dowodzonego przez Henninga Pauly (Chain, Shadow’s Mignon). Równolegle Bach koncertował ze swoim własnym zespołem (nazwany różnie – czasem Bach Tight Five, czasem Sebastian Bach and Friends) wspomagając między innymi powracających na scenę Guns’n’Roses.

Tak naprawdę o Bachu głośno znów zrobiło się (głównie w USA) za sprawą programu Supergroup emitowanego przez muzyczna stacje VH1. Program był rodzajem reality show. W maju 2006 wokalista został zamknięty w ekskluzywnej willi w Las Vegas razem z weteranem hard rocka Tedem Nugentem, Scottem Ianem (Anthrax), Evanem Seinfieldem (Biohazard) oraz Jasonem Bohnamem. Piątka muzyków w ciągu 12 dni miała stworzyć zespół, skomponować dla niego wspólnie repertuar i stworzyć plan podbicia list przebojów. Między muzykami szybko doszło do konfliktu, a głównym winowajcą był Sebastian Bach epatujący swoimi kaprysami i alkoholowym gniewem. Ostatecznie zespół stworzył kilka kawałków, ale okazjonalne koncerty bazowały głównie na przeróbkach m.in. Led Zeppelin, Motorhead i macierzystych grup członków Damncracy (jak nazwano zespół).

W 2007 roku powrócił do koncertowania. W składzie towarzyszącym znaleźli się m.in. muzycy z grupy Roba Halforda (”Metal” Mike Chlasciak, Bobby Jarzombek). Je

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Sebastian Bach

Freeport, Wyspy Bahama

* 03-04-1968