Encyklopedia Rocka

Jest członkiem:

Właściwie: Stanley Harvey Eisen. Amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor i producent rockowy związany przede wszystkim z grupą Kiss. Jest potomkiem żydowskich emigrantów z Niemiec. Karierę muzyczną zaczął w latach 60., występował w kilku lokalnych zespołach, zanim spotkał się z Genem Simmonsem w formacji Wicked Lester. Po dołączeniu Petera Crissa i Ace'a Frehleya grupa ta przemieniła się w Kiss, z którą Stanley święcił triumfy na światowych scenach. Jako członek Kiss przyjął postać "Starchilda" (Gwiezdnego Dziecka), której to scenicznej maski używał do początku lat 80., a potem od połowy lat 90. Przez lata był obok Gene'a Simmonsa główną postacią w Kiss, śpiewał w takich hitach zespołu jak Detroit Rock City, Love Gun, I Was Made For Lovin' You czy Lick It Up.

W 1978 roku razem z innymi członkami Kiss wydał swój album solowy (zatytułowany Paul Stanley), kóry doszedł do 40. miejsca na amerykańskiej liście przebojów. W 1989 roku ruszył w solową trasę koncertową, grając między innymi z Bobem Kulickiem i Erikiem Singerem. W 2006 roku wydał druga solową płytę - Live To Win. W ostatniej dekadzie miał problemy ze stawem biodrowym, przez co musiał przejść kilka operacji.

Ma za sobą epizody aktorskie, grał między innymi siebie w filmach: "Kiss Meets the Phantom of the Park" (1978 r., reż. Gordon Hessler) i "Detroit Rock City" (1999r., reż Adam Rifkin). Wystąpił też w musicalu "Upiór w Operze" w 1999 roku. Obecnie zajmuje się też malarstwem. Jego obecną (drugą) żoną jest Erin Sutton. Ma trójkę dzieci.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 18-10-2012 r.

Paul Stanley

Nowy Jork, USA

* 20-01-1952