Encyklopedia Rocka

Jest członkiem:

Grał w zespołach:

Właściwie: Robert John Arthur Halford. Jeden z najsłynniejszych wokalistów heavymetalowych, nazywany "Bogiem Metalu". Największą sławę zyskał jako frontman zespołu Judas Priest, którego repertuar w znacznym stopniu współtworzył. Słynie z mocnego głosu o szerokiej skali z imponującym falsetem.

Dorastał w mieście Walsall niedaleko Birmingham, jako młody chłopak śpiewał w zespołach takich jak Athens Wood, Lord Lucifer, Abraxas, Thark czy w końcu Hiroshima. Przed mikrofon Judas Priest trafił w 1973 roku poprzez siostrę, ówczesną partnerkę (później żonę) basisty grupy Iana Hilla. Wraz z nim trafił tam perkusista Hiroshimy - John Hinch. Debiut płytowy - singiel i płytę Rocka Rolla - zespół świętował w 1974 roku, jednak wrota kariery otworzyły się przed grupą na dobre dwa lata później wraz z drugim, mocno osadzonym na heavymetalowym gruncie albumem Sad Wings of Destiny.

Szczytowy okres kariery przeżył z Judas Priest w latach 80-tych, kiedy grupa opublikowała legendarne już heavymetalowe albumy takie jak British Steel (1980 r.), Screaming For Vengeance (1982 r.) czy Defenders Of The Faith (1984 r.), stając się jednym ze światowych liderów gatunku. Po wydaniu znakomitej, uważanej przez wielu za najlepszą w karierze płyty Painkiller (1990 r.) i odbyciu trasy koncertowej, postanowił odejść z zespołu w 1992 roku.

Sformował wówczas zespół Fight do którego ściągnął z Judas Priest perkusistę Scotta Travisa, a której skład uzupełnili gitarzysta Russ Parish, gitarzysta i klawiszowiec Brian Tilse oraz basista Jack "Jay Jay" Brown. W międzyczasie wraz z zespołem Pantera nagrał piosenkę Light Comes Out Of Black do filmu "Buffy postrach wampirów" (1992 r., reż. Fran Rubel Kuzui), zastąpił też Ronniego Jamesa Dio w Black Sabbath podczas dwóch występów w listopadzie tegoż roku.

W 1993 roku ukazał się pierwszy album Fight - War of Words, który wszedł do pierwszej setki na liście Billboardu. Rok później (już bez udziału Parrisha) nagrano wydano płytę Mutations będącą zestawem wykonań "na żywo" i remixów utworów z pierwszej płyty. W 1995 roku w składzie uzupełnionym o gitarzystę Marka Chausee zespół wydał drugi album zatytułowany A Small Deadly Space, który odniósł mniejszy sukces niż jego poprzednik. Była to ostatnia płyta zespołu, o którym usłyszeliśmy jednak jeszcze w 2007 roku, kiedy wydano DVD War Of Words - The Film.

Po rozwiązaniu Fight Halford wyraźnie znużony tradycyjną metalową konwencją grania, zdecydował się spróbować czegoś innego i skierował się ku popularnym wówczas klimatom industrialnym. Wraz z Johnem Lowerym (znanym jako John 5) stworzył formację 2wo, w której skład weszli ponadto Bob Marlette (gitara, klawisze), Ray Riendeau (gitara basowa) i Sid Riggs (perkusja). Wydana w 1998 roku płyta Voyeurs wyprodukowana została przez Trenta Reznora i wydana przez jego Nothing Records. Singiel I Am a Pig zobrazowany został klipem o mocno sadomasochistycznym klimacie, nagranym z udziałem reżysera i aktorek z rynku pornograficznego.

W 1998 roku wyznał publicznie w czasie wywiadu dla MTV News, że jest homoseksualistą, co dla wielu było szokiem, ale stanowiło też przełamanie tabu wokół tematu homoseksualizmu w świecie rocka.

W 1999 roku Rob wrócił na stricte heavy metalowy grunt formując nową grupę nazwaną po prostu Halford. Do zespołu dokooptował gitarzystów Patricka Lachmana i Mike'a Chlasciaka, basistę Raya Riendeau i perkusistę Bobby'ego Jarzombek. W tym składzie zespół zarejestrował wyprodukowany przez Roya Z Resurrection (2000 r.). Płyta ta została bardzo wysoko oceniona przez krytyków i przywróciła wielką popularność wokalisty. Warto wspomnieć, że w jednym z utworów gościnnie zaśpiewał Bruce Dickinson. Status quo zespołu utrzymał wydany rok później dwupłytowy album koncertowy Live Insurrection. W roku 2002 w sklepach ukazał się kolejna płyta - Crucible, która ponownie została nagrana we współpracy z Royem Z.

W końcu, w 2003 roku Rob wrócił do zespołu z którym zawsze był, jest i będzie utożsamiany - Judas Priest. Dwa lata później ukazała się w sklepach płyta zatytuowana Angel Of Retribution, która mimo, iż nie była do końca udana, spotkała się z gorącym przyjęciem stęsknionych za "prawdziwym" Judas Priest fanów.

W 2006 roku Halford założył własną muzyczną wytwórnię Metal God Entertainment, która wznowiła wszystkie dotychczasowe wydawnictwa zespołów Fight i Halford oraz wydała składankę Metal God Essentials Vol.1, na której znalazły się dwa nowe utwory Forgotten Generation i Drop Out. Za pośrednictwem iTunes ukazała się natomiast EP-ka Silent Screams: The Singles EP. Fani ostrzyli sobie jednak zęby na nową płytę Priest. Ich marzenie spełniło się w 2008 roku, kiedy ukazał się dwupłytowy concept-album grupy zatytułowany Nostradamus, opowiadający o życiu i przepowiedniach słynnego jasnowidza, który spotkał się ze skrajnie różnym przyjęciem.

Pod koniec 2009 roku przypomniał o swoim solowym zespole, wtedy bowiem ukazała się nagrana z Chlasciakiem, Jarzombkiem, Royem Z i basistą Mikiem Davisem płyta Halford III: Winter Songs zawierająca zaaranżowane heavymetalowo... piosenki świąteczne.

W 2010 roku ukazała się natomiast płyta z premierowym materiałem: Halford IV: Made Of Metal.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Rob Halford

Sutton Coldfield, Anglia

* 25-08-1951