Encyklopedia Rocka

Jest członkiem:

Właściwie: Edward Lodewijk Van Halen. Gitarzysta, kompozytor, znany przede wszystkim jako lider zespołu Van Halen. Jego ojciec Jan był muzykiem, grał na saksofonie i klarnecie. Swoje drugie imię otrzymał na cześć Ludwika Van Beethovena. W 1962 wraz z rodziną wyjechał do do Stanów Zjednoczonych - do Pasadeny. Jako dziecko grał na pianinie, potem zajął się grą na perkusji. Po jakimś czasie zamienił się instrumentami z bratem Alexem, który przejął perkusję, a on sam zaczął grać na gitarze. Pilnie uczył się gry, a jego głównym wzorem był Eric Clapton. Praca połączona z niezwykłym talentem sprawiła, że Eddie stał się jednym z najlepszych i najbardziej wpływowych gitarzystów w historii rocka. W 1972 wraz z bratem założył zespół Mammoth, który niedługo potem zmienił nazwę na Van Halen. Debiutancka płyta zespołu ukazała się w 1978 roku i stała się jednym z najlepszych debiutów w historii rocka, a sam Eddie został jednym z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystów na świecie. Największe sukcesy odnosił z Van Halen z którymi wydał 11 bestsellerowych albumów studyjnych i jeden koncertowy.

Poza zespołem, nagrywał z Michaelem Jacksonem (solo w Beat It) w 1982 roku. W 1983 roku nagrał EP-kę z Star Fleet Project (projekt Briana Maya), grał też na basie na solowej płycie Sammy'ego Hagara I Never Said Goodbye (1987). Zaliczał też sporadycznie inne "poboczne" epizody.

Uchodzi za głównego propagatora techniki gitarowej "tapping", konkretnie specjalizował się w tappingu oburęcznym. Warto podkreślić jednak, że Eddie Van Halen spopularyzował ten styl wydobywania dźwięków z gitary, mylnie jednak czasem uważa się, że jest jego prekursorem – przed nim tapping stosowany był przez muzyków jazzowych i bluesowych, w rocku zaś wcześniej stosował go Steve Hackett. Oprócz gitary grywał też na klawiszach - wystarczy wspomnieć legendarny Jump. Udzielał się też wokalnie (wykonuje utwór How Many Say I na płycie Van Halen III).

Prywatnie od 1981 roku był mężem aktorki Valerie Bertinelli (obecnie są rozwiedzeni), z którą ma syna Wolfganga, obecnego członka Van Halen.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Eddie Van Halen

Amsterdam, Holandia

* 26-01-1955