Encyklopedia Rocka

Jest członkiem:

Grał w zespołach:

Wokalista, autor piosenek, znany przede wszystkim z kariery solowej i z zespołu Van Halen. W 1973 roku został wokalistą w zespole Mammoth, który niedługo potem zmienił nazwę na Van Halen. Z tą grupą święcił triumfy do 1984 roku, kiedy zdecydował się odejść, mając na względzie konflikt z Eddiem Van Halenem. Z Van Halen nagrał takie albumy jak Van Halen (1978 r.), Van Halen II (1979 r.), Women And Children First (1980 r.), Fair Warning (1981 r.), Diver Down (1982 r.) i 1984 (1984 r.). Mimo, iż z kolejnym wokalistą - Sammym Hagarem - zespół osiągnął ogromny sukces komercyjny, to wielu fanów Van Halen nie akceptowało nowego frontmana i uznawało za "prawdziwy" Van Halen właśnie ten z Davidem Lee Rothem.

Tuż przed odejściem z zespołu, Roth nagrał EP-kę Crazy From The Heat, która osiągnęła status platynowej płyty w USA. Mini-płyta zawarła takie przeboje jak Just a Gigolo/I Ain't Got Nobody i California Girls, które doszły odpowiednio do 12 i 3 miejsca w Stanach Zjednoczonych. Po odejściu z zespołu braci Van Halen, zebrał wokół siebie takich muzyków jak gitarzysta Steve Vai, basista Billy Sheehan, perkusista Gregg Bissonette i nagrał z nimi swój pierwszy, solowy album Eat'Em And Smile. Jego producentem został Ted Templeman, który wcześniej produkował płyty Van Halen. Płyta dotarła do czwartego miejsca w USA, a dużym przebojem okazał się Yankee Rose. Ukazała się też hiszpańska wersja płyty jako Sonrisa Salvaje.

W roku 1988 pojawiła się kolejna płyta Rotha Skycrapper, ponownie nagrana z Vaiem, Sheehanem i Bissonettem. Produkcją zajął się tym razem duet Roth/Vai. Płyta ponownie osiągnęła duży sukces komercyjny , dochodząc do 6 miejsca w USA, osiągając też duży sukces w Wielkiej Brytanii. Największym przebojem okazał się Just Like Paradise który dotarł do 6 miejsca w Stanach Zjednoczonych i wszedł do pierwszej trzydziestki na brytyjskiej liście przebojów. Po nagraniu albumu Roth ruszył w trasę supportując Iron Maiden. Po nagraniu płyty odszedł Sheehan, a jego miejsce zajął Matt Bissonette, który towarzyszył Rothowi podczas trasy. W późniejszym czasie zespół opuścił Steve Vai.

Nowy album, nagrany w 1990 roku - A Little Ain't Enough Roth nagrał z z dwoma gitarzystami: Stevem Hunterem i Jasonem Beckerem, oraz towarzyszącymi mu już wcześniej Mattem i Greggiem Bissonette. Wykorzystano na niej też instrumenty dęte, a produkcją zajął się Bob Rock, który wcześniej współpracował m.in. z Motley Crue, a który za niedługo święcić będzie triumfy z Metallicą. Krążek ukazał się w sklepach w styczniu 1991 roku i stał się złotą płytą w USA, zawierał takie przeboje jak A Lil' Ain't Enough czy Sensible Shoes. Kolejna płyta Rotha ukazała się w 1994 roku pod tytułem Your Filthy Little Mouth, nagrana została z nowymi muzykami i zawierała oprócz rocka elementy muzyki coutry, reggae czy hip-hop, a produkcją zajął się Nile Rodgers. Płyta nie osiągnęła zbyt wielkiego sukcesu, co jednak nie pozbawiało Rotha dobrego humoru - muzyk ani myślał rezygnować z rock'n'rollowego, hulaszczego trybu życia.

W 1996 roku głoœno było o powrocie Rotha do Van Halen, przy okazji realizacji składanki Best Of Volume I, do której wokalista nagrał ze starymi kolegami dwa nowe utwory. Z zespołu Eddiego i Alexa odszedł wówczas Sammy Hagar, a Roth pojawił się z muzykami Van Halen na rozdaniu nagród MTV. Do triumfalnego reunion wówczas nie doszło, a ostatecznie posadę w zespole dostał Gary Cherone. W czerwcu 1998 roku ukazał się kolejny solowy album Rotha - DLR Band, który właściwie przeszedł bez echa. Po odejściu Cherone'a z Van Halen znów mówiło się o powrocie Rotha do starej ekipy, nic jednak z tego nie wyszło. Wyszła za to kolejna solowa płyta - w 2003 ukazała się Diamond Dave, na której znalazły się głównie covery w klimacie rocka i bluesa. Komercyjnie płyta przepadła na rynku. W 2006 rozpoczęła się medialna akcja pod tytułem "David Lee Roth znów w Van Halen". Tym razem udało się doprowadzić sprawę do końca i w 2007 roku zespół ruszył w trasę w składzie: Eddie Van Halen, David Lee Roth, Alex Van Halen i Wolfgang Van Halen. Wcześniej, w czerwcu 2006 roku Roth wziął udział w nagraniach Strummin' with the Devil: The Southern Side of Van Halen, która zawierała covery zespołu. Aktualnie oczekiwany jest pierwszy od lat studyjny album Van Halen w składzie z Rothem.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

David Lee Roth

Bloomington, USA

* 10-10-1954