Encyklopedia Rocka

8 / 10

Marcin Budyn

W zasadzie dla kogoś, kto zna choćby dwie poprzednie płyty Axela Rudiego Pella, ten album nie mógł okazać się żadnym zaskoczeniem. Słychać tu sprawdzone patenty, choć zaserwowane z wyjątkową gracją. W porównaniu z Magic trochę mniej tutaj ultraszybkich galopad ze ścigającą się ze światłem podwójną stopą bębna centralnego. A pewne deja vu można mieć już po spojrzeniu na listę utworów, The Gates of Seven Seals, Oceans of Time, Ride The Rainbow - jakoś znajomo brzmią takie tytuły.

Nowością jest za to osoba wokalisty. Johnny Gioeli to kolejny Amerykanin w składzie, który generalnie kontynyuuje ścieżkę wyznaczoną przez Jeffa Scotta Soto. Ma jednak trochę inną barwę głosu, przypominającą bardziej Ronniego Jamesa Dio, co przypadkiem nie jest, wiadomo bowiem o fascynacji Pella właśnie tym wokalistą. Gioeli dość naturalnie wkomponowuje się w muzykę Axela Rudiego Pella i znakomicie do niej pasuje.

Są tu dwa bardzo szybkie numery: Pay the Price (z tradycyjnym już "ooooo" w refrenie) oraz kończący dzieło Holy Creatures. Poza tym dynamiczne i bardzo przebojowe Carousel i Living on yte WildSide, nastrojowy Ashes from the Oath z niekończącą się solówką, w którą wplecione są organowe wstawki. Najdłuższym utworem na płycie jest zaś The Gates of the Seven Seals, który w pewnym momencie trochę przypomina klimat z Land of the Giants sprzed kilku lat. Ale prawdziwym opus magnum płyty jest ballada Oceans of Time, chyba najlepsza jaką skomponował Axel. Nie mogło zabraknąć też instrumentalnego utworu. Prelude to Moon to kolejny zwrot w kierunku muzyki klasycznej.

Debiut Gioeliego w składzie wypadł bardzo okazale, Oceans of Time to jedna z najciekawszych propozycji jakie fani dostali od Axela.

Data dodania: 18-06-2015 r.

Oceans Of Time

Axel Rudi Pell

Data wydania: 1998

Wytwórnia: Steamhammer/SPV

Typ: Album studyjny

Producent: Ulli Pösselt, Axel Rudi Pell

Gatunki: