Encyklopedia Rocka

4 / 10

Maciej Wilmiński

Przy okazji każdej recenzji Black Stone Cherry obowiązkowo pojawić się musi nawiązanie do południowoamerykańskiego rocka - do grania, którego panowie mają niebywałe talenta i predyspozycje, a czego unikają jak ognia. Tym razem nadzieje grupy naiwnych, do których i ja się zaliczam, były szczególne, album zatytułowano bowiem Kentucky. Do tego ta okładka... Nic jednak z tego.

Niestety, zespół nie ma tutaj zbyt wiele do powiedzenia, tonąc w morzu całkowitej przeciętności. Tym razem jest wyjątkowo brudno brzmieniowo i ostro, z próbą przemycenia chwytliwych refrenów (The Way Of The Future, Shaking My Cage, Soul Machine, Hangman) czy unowocześnienia siebie na wzór dość modnych ostatnio drzymordów (In Our Dreams). Taka jest właśnie większość tej płyty. W efekcie dostajemy monotonną i nieciekawą papkę z wyjątkowo męcząco brzmiącym w tym wydaniu zdzierającym głos Chrisem Robertsonem. No, nie będą drugim Alter Bridge (Rescue Me).

Ciekawiej wypadają, gdy wychodzą tych wydreptanych ścieżek. Ciekawa jest przeróbka słynnego protest-songu z lat 70. War, dosyć wierna, z ciekawym efektem użycia nisko grających dęciaków i uwypukloną rolą chórków. Również w łagodniejszej odsłonie oczywiście wypadają lepiej, czego dowodem chociażby Long Ride, gdzie zwrotki co prawda typowe, ale w nazbyt przybrudzonym refrenie wybrzmiewa echo tego, co w tej grupie najlepsze. A dziwnym nie jest, że najlepsze są... nawiązania do southern rocka, czego przykładami bujający Cheaper To Drink Alone, a przede wszystkim ascetyczny The Rambler na koniec. Ukryty na koniec, jakby wstydliwie, taki listek figowy... O co tu do cholery chodzi? Przepiękne balladowe granie na tą południową nutę, ze znakomitym wyczuciem tego, co wisi tam w powietrzu... Ale nie, wiedzą lepiej.

A słyszymy tu, co im w duszy gra. Bo wszak odeszli od dużej wytwórni, wyprodukowali sami, więc jest po ichniemu. Nagrają jeszcze kilka płyt i dla takich malkontentów, jak ja, zbierze się w końcu tych znakomitych southernowych kawałków na całoalbumową składankę.

Data dodania: 19-09-2016 r.

Kentucky

Black Stone Cherry

Data wydania: 2016

Wytwórnia: Mascot Records

Typ: Album studyjny

Producent: Black Stone Cherry

Gatunki: