Encyklopedia Rocka

9 / 10

Paweł Chmielowiec

Zdaniem wielu fanów i krytyków Dr Feelgood to apogeum twórczości zespołu. Komercyjne? Na pewno. Poczwórna platyna, pięć singli promocyjnych, z czego tylko jeden nie poszalał na liście Billboardu. Nie ma co dyskutować. A artystycznie? Tu także wiele głów potakuje, ale to nie do końca prawda. Lata osiemdziesiąte to pasmo sukcesów i ciągła ewolucja zespołu. Jest raczej rzeczą gustu, co do nas najbardziej z tego okresu twórczości przemawia. Niemniej jednak to już piąta z rzędu znakomita płyta kalifornijskiego kwartetu. Znów inna, bo jeszcze bardziej komercyjna, ale przy tym i naprawdę wysmakowana. W Rattlesnake Shake możemy usłyszeć sekcje instrumentów dętych (co pewnie zainspirowane zostało ówczesnym przebojem Aerosmith Dude, Looks Like Lady). Slice of Your Pie brzmi ładnie dzięki charakterystycznym beatlesowskim harmoniom i psychodelicznej aurze. Słychać, że pomysłów chłopakom nie brakowało. Mogli pójść na łatwiznę i zalać wszystko słodkim klawiszowym sosem. Na szczęście nie zrobili tego.

Skręt w komercyjne rejony zwykle pociąga za sobą zmasowany atak ballad. Dostajemy tu aż trzy, co stanowi absolutny rekord, biorąc pod uwagę ich ówczesne standardy. Without You, Don't Go Away Mad (Just Go Away) i Time For Change. Wszystkie zgrabne, ujmujące swoją czułością... choć pierwsza aż do przesady ckliwa.

Jeśli ktoś nie zaakceptował nowych rozwiązań to na pewno przekona go reszta płyty. Utwór tytułowy, mimo wygładzonej melodyki i trochę natarczywej przebojowości to typowe dla nich granie. To samo petarda - Kickstart My Heart. Tu już jest i przebojowo, i ostro jak dawniej. Wprost wybornie!

Na podstawie moich wynurzeń ktoś może pomyśleć, że mamy tu do czynienia z albumem niespójnym. Odpowiedź brzmi: nie! Raczej z ciekawie zróżnicowanym. To był zasłużony sukces.

Data dodania: 01-01-2012 r.

Dr. Feelgood

Mötley Crüe

Data wydania: 1989

Wytwórnia: Elektra

Typ: Album studyjny

Producent: Bob Rock

Gatunki: