Encyklopedia Rocka

8 / 10

Marcin Budyn

Po powrocie do składu starych znajomych (Goldy, Bain i Wright) zespół DIO zaprezentował swoim fanom w 2000 roku concept album Magica, będący pewną formą muzycznej opowieści fantasy. Jeśli ktoś sceptycznie podchodzi do tolkienowskich tematów to i tak nie powinien się jednak zrażać - Magica to przede wszystkim wysmakowane muzyczne dzieło.

Większą rolę niż w poprzednich albumach odgrywają partie klawiszowe, stylizowane na granie orkiestrowe, które zaraz na wstępie wprowadzają nas w odległą krainę w muzycznym świecie wykreowanym przez DIO (Magica Theme). Na płycie jest sporo takich właśnie orkiestrowych motywów, wspomaganych przez delikatne, klimatyczne chórki zwłaszcza we wstępach niektórych kompozycji. W innych utworach - przede wszystkim mam tu na myśli pełen świetnych instrumentalnych partii Eriel - odgrywają istotną rolę wzbogacając różnorodnymi partiami cały utwór.

Ale DIO to DIO i podstawą całego materiału jest po prostu mocne, heavymetalowe granie. W Fever Dreams mamy agresywne riffowanie i można poczuć stare, dobre DIO z lat 80-tych, którego ducha słychać także w kolejnym Turn To Stone. W bardziej zróżnicowanym Feed My Head jest kopiący riff i przebojowy refren, a przebojowość w starym stylu stanowi też atut kompozycji Challis. Dla odmiany w As Long as it's Not About Love dominuje delikatne, nastrojowe granie i takiż śpiew Ronniego, który po raz kolejny udowadnia, że świetne odnajduje się w lirycznych utworach. W Losing My Insanity dość zaskakująco we wstępie pojawia się folkowy, skoczny motyw, który przejmuje gitara elektryczna.

Album zamyka Magica Story, trwająca ponad 18 minut historia opowiadana przez Ronniego z klimatyczną muzyką w tle. Nie da się ukryć jednak, że w praktyce to raczej pewnego rodzaju bonus przeznaczony dla fascynatów tematyki jaką porusza Magica. Pozostałym polecam całą resztę materiału, gdyż naprawdę warto zapoznać się z tym albumem.

Data dodania: 01-01-2012 r.

Magica

DIO

Data wydania: 2000

Wytwórnia: Spitfire

Typ: Album studyjny

Producent: Ronnie James Dio

Gatunki: