Encyklopedia Rocka

10 / 10

Paweł Chmielowiec

Scott Weinrich rozwiązał The Obsessed w idealnym momencie, gdy zespół był wciąż w szczytowej formie. Można było mieć o to żal, ale ten mija, gdy posłucha się Jug Fulla Sun. Debiutancki album Spirit Caravan to jedno z największych dzieł Weinricha, przewyższające prawdopodobnie wszystko co stworzyło The Obsessed. Dziś to już klasyka postsabbathowskiego grania.

To, co mnie z początku ujęło, to brzmienie. Szorstkie i bardzo selektywne. Zupełnie inne niż w The Obsessed, bliższe natomiast Saint Vitus. Mimo to trudno pomylić te dwa zespoły. Spirit Caravan zapuszcza się w trochę inne rejony muzyczne. Gra muzykę bardziej dynamiczną, lżejszą, bliższą rocka. Być może stało się to pod wpływem obrastającej w siłę sceny stoner-rockowej i takich zespołów jak Spiritual Beggars czy Orange Goblin. Zdecydowanie łatwiej znaleźć konotacje między nimi a Spirit Caravan, niż kapelami z przeszłości Weinricha.

Jug Fulla Sun to prawdziwa eskalacja twórczego talentu "Wino". Nie brakuje tłustych riffów i chwytliwych melodii. Jak na takie granie zaskakująco dużo się dzieje. Nigdy wcześniej Weinrich nie tworzył kompozycji tak przebojowych (Healing Tongue, Courage). Grając na tym poziomie 30 lat wcześniej, byliby gwiazdami hard rocka. Niestety dziś taką muzyką zachwyca się tylko garstka osób.

Na Jug Fulla Sun znajdziemy także echa przeszłości. Potężne, doomowe dźwięki wypełniają Melancholy Grey i Lost Sun Dance. Jest także trochę punka. Kill Ugly Naked to numer wykopany gdzieś na strychu, pamiętający czasy The Obsessed. No i moje ulubione fragmenty - Dead Love / Jug Fulla Sun z magicznie psychodeliczną, transową pierwszą częścią oraz No Hope Goat Farm z kapitalnie wykorzystaną gitarą akustyczną.

Świetne kompozycje i duża różnorodność materiału dają zabójczą mieszankę. Żeby rozwiać ewentualne wątpliwości na koniec dodam - genialna płyta!

Data dodania: 01-01-2012 r.

Jug Fulla Sun

Spirit Caravan

Data wydania: 1999

Wytwórnia: Tolotta Records

Typ: Album studyjny

Producent: brak danych

Gatunki:

  • stoner rock