Encyklopedia Rocka

9 / 10

Marcin Budyn

Long Live Rock'n'Roll to ostatnia płyta Rainbow z Ronnie Jamesem Dio i, jak twierdzi wiele osób, ostatnia dobra płyta zespołu. Komercyjne, "miękkie" oblicze Rainbow ma swój urok, ja jednak zdecydowanie wolę to surowe, hardrockowe oblicze grupy z nieokiełznanym Dio na wokalu i dlatego płyty Rising i Long Live Rock'n'Roll uważam za szczytowe osiągnięcia zespołu.

Na płycie dominują dynamiczne, a zarazem melodyjne hardrockowe kawałki z chwytliwymi refrenami, wśród których prym wiedzie wielki hit, otwierający album utwór tytułowy. Doskonały jest, znany z On Stage, Kill The King, z niezwykle chwytliwą linią melodyczną, szybkim tempem i doskonałymi zagrywkami gitarowymi Ritchiego Blackmore'a. W L.A. Connection i Lady Of The Lake mamy chwytliwe refreny, w The Shed popisowe gitarowe intro. Najmniej przekonującym utworem na płycie natomiast jest jak dla mnie przedostatni Sensitive To Light.

Znakomicie wypada opatrzony orientalnymi brzmieniami Gates Of Babylon, z orkiestrowymi aranżacjami w tle oraz z fajnie wykorzystanym efektem flangera w środkowej części. Trzeba przyznać, że jest to bardzo udana wycieczka Blackmore'a w kierunku klimatów muzycznych Bliskiego Wschodu. Na koniec płyty dostajemy zaskakujący Rainbow Eyes, chyba najdelikatniejszy utwór jaki słyszałem w wykonaniu Ronniego. Delikatna gitara, smyczki i flety w tle, liryczny śpiew wokalisty... i tak już jest do końca.

Long Live Rock'n'Roll do doskonała porcja hardrocka. Godna polecenia każdemu fanowi gatunku.

Data dodania: 01-01-2012 r.

Long Live Rock'n'Roll

Rainbow

Data wydania: 1978

Wytwórnia: Polydor

Typ: Album studyjny

Producent: Martin Birch

Gatunki: