Encyklopedia Rocka

7 / 10

Marcin Budyn

W roku 1987 zaczyna się złota era w historii Aerosmith. Permanent Vacation jako pierwsza płyta zespołu przebiła się na brytyjskiej liście (osiągając tam status złotej płyty), single Rag Doll, Angel i Dude (Looks Like a Lady) stały się wielkimi przebojami, a prowokacyjny teledysk do tego ostatniego utworu zrobił furorę w MTV.

Żwawe i szalenie przebojowe Rag Doll i Dude (Looks Like a Lady mają akompaniament wzbogacony przez instrumenty dęte. Osobiście nie jestem zwolennikiem takiej stylistyki, ale braku olbrzymiej chwytliwości tym utworom nie sposób zarzucić. Trzeci z przebojów Angel to urokliwa ballada, w której jest miejsce i na nastrojowość i na rockową potęgę brzmienia. Angel rozpoczyna epokę ballad Aerosmith i trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo udany numer.

Mamy tu sporo energetycznego, hardrockowego, radosnego grania jak Heart's Done Time, Magic Touch, Simoriah czy tytułowy Permanent Vacation. Nie przepadam natomiast za singlowym Hangman Jury wzbogaconym partiami harmonijki, w którym irytują mnie "mówione" wokalizy Tylera. Jest też - jak to często bywa w przypadku rockmanów z Bostonu - cover: I'm Down, zabarwiona hardrockowo przeróbka The Beatles.

Płyta ma dość "brudne" brzmienie, wzbogacone licznymi wstawkami, efektami, dodatkowymi instrumentami, co czasami sprawia, że brzmienie staje się wręcz śmietnikowe. Ogólnie Permanent Vacation to bardzo solidna porcja przebojowego hard rocka i warto się z nią zapoznać.

Data dodania: 01-01-2012 r.

Permanent Vacation

Aerosmith

Data wydania: 1987

Wytwórnia: Geffen

Typ: Album studyjny

Producent: Bruce Fairbairn

Gatunki: