Encyklopedia Rocka

5 / 10

Marcin Budyn

Zaczyna się niewinnie - spokojny, instrumentalny utwór Neworld... potem zaczyna się ostra jazda. Wydawałoby się, że surowe gitarowe brzmienie w połączeniu z ostrym, chropowatym wokalem Cherone'a powinno przynieść pozytywny efekt, niestety większość materiału brzmi topornie i mało ciekawie. Nie chcę pastwić się nad Cheronem, bo to dobry wokalista, moim zdaniem nie pasuje jednak do Van Halen, a ta współpraca to niewypał.

Jest trochę przebojowości: Wihout You, One I Want, Dirty Water Dog czy Ballot Or the Bullet, ale akurat właśnie w tych utworach najbardziej drażni mnie połączenie stylistyki Van Halen z wokalem Gary'ego Cherone. Trochę ciekawiej robi się we From Afar, w którym wokalista trochę bardziej kombinuje z głosem, czy nawet w nieco zalatującym Pink Floyd nastrojowym Once. Fajnie wypada oparty na ciekawym riffowaniu Fire in the Hole, który jest jedną z najbardziej interesujących pozycji na płycie. Uwagę przyciąga przybierający ciemną barwę Year Of the Day, który od delikatnej, nastrojowej zwrotki przechodzi do rozkołysanego, emocjonalnego refrenu... jest to dość nietypowy klimat dla Van Halen. Warto też dodać, że w kończącej płytę balladzie How Many Say I wokalnie udziela się Eddie Van Halen, ale to raczej tylko ciekawostka.

Być może, dla kogoś Van Halen III stanowi interesującą alternatywę dla ultramelodyjnego, komercyjnego oblicza grupy z Hagarem na wokalu. Mnie ta muzyka nie przekonuje, choć od strony warsztatowej nic zarzucić jej nie można, a i parę ciekawych momentów się znajdzie. Ogólnie jednak rozczarowanie.

Data dodania: 01-01-2012 r.

Van Halen III

Van Halen

Data wydania: 1998

Wytwórnia: Warner Bros.

Typ: Album studyjny

Producent: Eddie Van Halen, Mike Post

Gatunki: