Encyklopedia Rocka

9 / 10

Marcin Budyn

Jeśli słuchając Slide It It można mieć wątpliwości co do kierunku zmian w Whitesnake to w przypadku albumu 1987 takich wątpliwości być nie może, jest to to wielki krok zespołu Davida Coverdale'a na muzyczne szczyty. Dynamiczne rytmy, ostre jak brzytwa brzmienie gitar, przeszywający, mocny głos lidera grupy... tego w Whitesnake jeszcze nie było. Do tego dochodzą bardzo udane kompozycje i mamy najlepszy album, jaki wydał ten zespół.

Zaraz na początek otrzymujemy prawdziwą muzyczną ucztę w postaci Still of the Night. Jest to mocno kojarzący się z Led Zeppelin utwór z kapitalną dawką ekspresji i charakterystycznym, klimatycznym wyciszeniem w środku. Nokaut? Ale to przecież nie koniec. Kapitalnie, dynamicznie, a do tego przebojowo wypada Bad Boys (doskonała praca gitar), fajnie galopuje You're Gonna Break my Heart Again (coś się te tytuły w twórczości Whitesnake prawie, że powtarzają).

Doskonałe wrażenie robi nowa, bujająca wersja Crying in the Rain pełna ekspresji, dramaturgii, potęgowanej przez złowieszcze brzmienie gitar (te flażolety!). Bardziej heavymetalowo brzmi też megahit grupy Here I Go Again, który jednak trochę zajechany został poprzez popularyzację amerykańskiej, radiowej, zmiękczonej klawiszami wersji (no i dodajmy, że utwór ten był pierwszym singlem Mandaryny (sic!)). Nie może to jednak zmienić faktu, że to udany, przebojowy numer.

Czy to nowy, czy to stary Whitesnake, porządek musi być - i oprócz sporej dawki pieprzu musi być i cukier. Mamy więc nastrojowe Is This Love czy też Looking For Love (no, w tym drugim przypadku już może przesłodzili). Są także bardziej żwawe przeboje jak Give Me All Your Love, Children of the Night, Straight for the Heart czy Don't Turn Away i nic dziwnego, że ten album sprzedał się tak dobrze. Jest niesamowita przebojowość, doskonała produkcja, bije jednak komercją. Ale gdybyż wszelka komercyjna muzyka wyglądała właśnie tak, słuchałbym jej całymi dniami.

Data dodania: 01-01-2012 r.

1987

Whitesnake

Data wydania: 1987

Wytwórnia: EMI/Geffen

Typ: Album studyjny

Producent: Mike Stone, Keith Olsen

Gatunki: