Encyklopedia Rocka

9 / 10

Rafał Biela

Trochę paradoksalnie - najlepsze, co nam IRA dała, dostajemy na płycie koncertowej. Nigdy wcześniej i nigdy później ich muzyka nie będzie już świecić takim blaskiem.

Live to zbiór najlepszych utworów z dotychczasowych płyt zespołu. We właściwych proporcjach - tylko jeden (Adres w sercu) ze słabiutkiego debiutu. Praktycznie jest to więc mieszanka kompozycji z płyt Mój dom i 1993. Odrzucono mniej udane fragmenty, pozostała esencja. Energetyczny hard rock i heavy metal na światowym poziomie. Koncerty IRY w tamtym czasie to był wulkan emocji i płyta doskonale to oddaje. W stosunku do studyjnych wersji, wykonania na żywo są szybsze, mocniejsze i ostrzejsze. Wrażenie robi też agresywny, pełen pasji wokal Gadowskiego. Jeszcze tylko znakomite brzmienie i wszystkie elementy są na swoim miejscu. Można się rozkoszować muzyką.

Praktycznie brak tu słabych punktów. Zespół idealnie wypośrodkował repertuar, w którym dominują czadowe, riffowe kawałki (Sen, California, Płonę, Mój dom), przeplatane pomnikowymi "hymnami" (Nie zatrzymam się, Bierz mnie) i znakomitymi balladami. Wykonanie Nadziei i Wiary z chóralnymi śpiewami publiczności to najlepsza ilustracja fenomenu grupy.

IRA zawsze lubiła grać covery, także tutaj jest ich pod dostatkiem. Oni zaraz przyjdą tu zagrali z pazurem i hard rockowym zacięciem. Podobnie beatlesowskie Come Together. Koncert zamykają zaś inne standardy: Hey Joe i Honky Tonk Women, także udane.

Płyta Live to pozycja obowiązkowa nawet dla osób nieprzepadających za muzyką IRY. Bez wątpienia jeden z najlepszych albumów krajowego hard rocka.

Data dodania: 01-01-2012 r.

Live

IRA

Data wydania: 1993

Wytwórnia: Akar

Typ: Album koncertowy

Producent: Leszek Kamiński

Gatunki: