Encyklopedia Rocka

10 / 10

Maciej Wilmiński

Owszem, wszystkim nam bardzo podoba się About Face. Ale w głębi ducha wszyscy przez lata czekaliśmy na album taki, jak On An Island. Bogate aranżacje, pełen patosu klimat, charakterystyczne gitarowe zagrywki, pinkfloydowy duch w powietrzu. I w końcu jest. 22 lata (sic!) po poprzedniku.

Orkiestrowe, przepiękne instrumentalne Castellorizon znakomicie wprowadza nas w klimat całości. Tylko czekamy kiedy zabrzmi ta gitara. A kiedy zabrzmi... Przenosimy się na tytułową wyspę i zapominamy o wszystkim, co wokoło. Po chwili akustyczna gitara, Hammond, charakterystyczne wielogłosy, z dominującą rolą tego jednego, o tej wyjątkowej barwie... Zachwycamy się rewelacyjnym brzmieniem, przepięknymi wokalnymi harmoniami (David Crosby i Graham Nash!), orkiestracją, dźwiękami spod palców głównego bohatera i po prostu dajemy się porwać tej pięknej, niby leniwie, ale z jaką mocą snującej się melodii. I ta końcówka... Magia, po prostu magia. I tak jest już do końca.

Dominują utwory niezwykle delikatne, przepełnione melancholią o intymnej - mimo bogatych aranżacji - atmosferze. Jak senny wręcz The Blue ze znakomitymi dwugłosami Gilmoura i Ricka Wrighta, zaśpiewany wspólnie z żoną Smile, instrumentalny Then I Close My Eyes, najbardziej rozbudowany A Pocketful Of Stones z Leszkiem Możdżerem w roli pianisty, czy chyba najpiękniejszy, wzruszający Where We Start z sentymentalno-marzycielskimi słowami.

Jedynym ostrzejszym utworem - zresztą nie bardzo udanym i zdecydowanie najslabszym na płycie- jest tu Take a Breath, mocno kojarzący się z Dogs of War z A Momentary Lapse Of Reason Pink Floyd. Ponadto mamy tu jeszcze rozpoczynający się mocno pinkfloydowymi klawiszami Red Sky at Night, w którym Gilmour czaruje nas swoją grą na... saksofonie. Co wychodzi mu równie znakomicie, jak w przypadku gitary.

Nie sposób nie wspomnieć tu o orkiestracjach Zbigniewa Preisnera, która dodają tej muzyce niezwykłego piękna i głębi. Co tu pisać - klasa światowa.

Przepiękny, pełen nostalgii, marzycielski album. Dokładnie taki, jak jego okładka.

Data dodania: 01-01-2012 r.

On An Island

David Gilmour

Data wydania: 2006

Wytwórnia: EMI

Typ: Album studyjny

Producent: David Gilmour, Phil Manzanera, Chris Thomas

Gatunki: