Encyklopedia Rocka

8 / 10

Marcin Budyn

Płytę New Jersey z reguły wymienia się obok Slippery When Wet jako najlepsze dokonanie Bon Jovi, udane zarówno pod względem artystycznym jak i pod względem sukcesu komercyjnego. Generalnie, płyta jest muzyczną kontynuacją swojej poprzedniczki, mamy tu bowiem znów glammetalową stylistykę i cały zestaw superprzebojów, z których niemalże każdy miałby szansę zostać wytypowany na singiel. Można jednak odnieść wrażenie, że jest troszkę mniej gitarowo, a jeszcze bardziej melodyjnie, niż poprzednio.

Dominują zawadiackie przeboje, jak cięty Lay Your Hands on Me i pulsujący, chóralnie zaśpiewany Bad Medicine. Nieco rockowego brudu słychać w Homebound Train z niesfornym gitarowym riffem i ze zjadliwym śpiewem Jona, a klimatu dodaje tu też partia harmonijki ustnej i dzikie dudnienie basu Sucha. Jest to na pewno jeden z jaśniejszych punktów płyty, ukazujący trochę bardziej niepokorne oblicze chłopaków z New Jersey.

W Living in Sin mamy bardzo nastrojową zwrotkę i głośny, podbijany gitarowym riffem refren, w Blood on Blood galopującą linię basu i perkusji oraz śpiewną melodię. A jest jeszcze Wild Is the Wind z szalenie wpadającym w ucho refrenem, czy ballada I'll Be There For You z ekspresyjnym, wykrzyczanym refrenem. Na koniec Bon Jovi serwują rozpędzony 99 in the Shade oraz luźny, knajpiarski Love For Sale.

Materiał trwa prawie godzinę, nieco dłużej niż w przypadku poprzedniczek, utwory są z reguły rozciągnięte do pięciu (i więcej) minut. Czasem chyba jednak niepotrzebnie, bo większość i tak zbudowana jest na zasadzie zwrotka-refren. No ale cóż tu narzekać? Jest to niesamowicie melodyjna i bardzo przyjemna w odbiorze płyta - nie ulega wątpliwości, że dla fanów melodyjnego metalu z lat 80. to prawdziwa skarbnica przebojów.

Data dodania: 01-02-2012 r.

New Jersey

Bon Jovi

Data wydania: 1988

Wytwórnia: Vertigo

Typ: Album studyjny

Producent: Bruce Fairbairn

Gatunki: