Encyklopedia Rocka

8 / 10

Marcin Budyn

Mamy 1992 rok i płytę Keep the Faith w rękach. Słychać, że nastąpiła pewna zmiana w muzyce grupy z New Jersey. Brzmienie Bon Jovi jest mniej metalowe. W sumie to już nie jest w ogóle metalowe, forsownych riffów jest tu jak na lekarstwo i choć dominują raczej żywe tempa utworów, to gitara rytmiczna nie gra już takiej istotnej roli jak w starszych nagraniach, często oddając pole ciepło brzmiącym partiom basu. No, jest parę wyjątków od wspomnianej reguły, ale o tym zaraz...

W ucho wpadają łagodne, przyjemne przeboje jak I Believe czy In These Arms. Inny duży hit z tego albumu, I'll Sleep when I'm Dead to taki popowy numer z oszczędnym akompaniamentem, co z perspektywy czasu nie wydaje się być niczym szczególnym - takich utworów w twórczości Bon Jovi na następnych płytach będzie jeszcze więcej...

Najbardziej wchodzi do głowy niewątpliwie kompozycja tytułowa, z pulsującym basem na wstępie, chwytliwą linią melodyczną i rozpędzoną sekcją rytmiczną. Podobać się może kołysząca ballada Bed of Roses, a są jeszcze kolejne, solidnie polukrowane piosenki jak I Want You. Rockowego pazura mamy za to w ciętym If I Was Your Mother gdzie mamy w końcu jakiś metalowy riff, dzikie gitarowe wtrącenia i... dla odmiany "smyczkowe" wstawki w paru miejscach. Refren za to brzmi jak Def Leppard. Czadu płycie dodaje też podparty mocnym, ciosanym riffowaniem Fear.

Uwagę przykuwają nastrojowe harmonie we wstępie Dry County (przez moment nasuwa się skojarzenie z Kayleigh Marillion), który trwa aż 10 minut, co w twórczości tego zespołu jest ewenementem. W jego drugiej połowie trochę miejsca zostawione jest instrumentalistom i swoją biegłością w grze na gitarze może wykazać się Richie Sambora. Warto przy kupowaniu płyty zwrócić uwagę, czy jest to wersja z kompozycją Save a Prayer charakteryzującą się galopującym rytmem, klimatycznym akompaniamentem, przetworzonym głosem Jona Bon Jovi i intrygującym refrenem.

Płyta w ostatecznym rachunku jest dość równa i bardzo przyjemna w odbiorze, fanom Bon Jovi na tym albumie niczego z pewnością nie zabraknie.

Data dodania: 01-02-2012 r.

Keep The Faith

Bon Jovi

Data wydania: 1992

Wytwórnia: Mercury

Typ: Album studyjny

Producent: Bob Rock

Gatunki: