Encyklopedia Rocka

8 / 10

Maciej Wilmiński

O pierwszej części tego wydawnictwa już pisałem w ramach recenzji Live ?!*@ Like A Suicide. Tu po prostu wciśnięto to jeszcze raz, dając możliwość zapoznania się z tym materiałem szerszemu gronu. I dobrze.

Drugą część tego wydawnictwa stanowią natomiast cztery utwory... akustyczne. Ot, takie mini-GNR unplugged, ale w wersji minimalistycznej - bierzemy gitary akustyczne i tyle, nie bawimy się w żadne dodatkowe instrumentarium. Zawiedli się Ci, którzy spodziewali się, że król jest nagi i bez hałaśliwej, agresywnej otoczki okaże się, że Rose nie potrafi za bardzo śpiewać, a pozostali muzycy się odnaleźć. Okazuje się bowiem, że zespół równie doskonale czuje się w lżejszym repertuarze.

Niespodziankę dostajemy już na początek akustycznej części. Zaskakująco delikatną, spokojną i - dziwnie to brzmi w przypadku tego zespołu ale fakt - piękną balladę Patience. To po prostu znakomita (także tekstowo), zagrana z wyczuciem ballada, o miłości, której trzeba dać jeszcze trochę czasu na rozkwit... Do tego to gwizdanie i fajna akustyczna solówka. Kto, by się spodziewał! Used to Love Her to z kolei żwawe, żartobliwe, trochę ogniskowe granie do przyjemnego potupania nogą. You're Crazy niezła przeróbka numeru z Apettite..., i w końcu numer cztery...

Znów gwizdanie, chwytliwe akordy gitary akustycznej do tego fajnie, przyjemnie brzęcząca gitara elektryczna, na tym tle Axl Rose rozpoczyna swoją tyradę. Tyradę, która przyniesie zespołowi sporo kłopotów. Police and niggers, that's right, get out of my way, Immigrants and faggots, they make no sense to me - oto przykłady słów, które padają w tym tekście pisanym niby z perspektywy zakompleksionego chłopaka z prowincji przybywającego do wielkiego miasta. Jak to traktować - oceńcie sami. Szkoda tylko, że słowa te padają cieniem na bardzo zgrabny i przebojowy numer z naprawdę świetną robotą Slasha i Stradlina.

Tak czy siak - niezwykle smakowita przystawka. Szkoda tylko, że na danie główne trzeba było jeszcze trochę poczekać...

Data dodania: 01-04-2012 r.

G N' R Lies

Guns N' Roses

Data wydania: 1988

Wytwórnia: Geffen

Typ: Album studyjny

Producent: Guns N' Roses, Mike Clink

Gatunki: