Encyklopedia Rocka

8 / 10

Marcin Budyn

Wraz ze zmianą wokalisty zmienił się również styl Samson. Chociaż być może trafniejszym stwierdzeniem jest powrót zespołu do grania zbliżonego do tego z czasów Survivors, utwory są nieco wolniejsze, praca gitar nieco bardziej toporna, a melodie za sprawą nowego śpiewaka Nicky'ego Moore'a nie są już tak ekstremalne. Ale czy to zmiana na gorsze? W przypadku tego albumu niekoniecznie.

Płyty Before The Storm słucha się przyjemnie. Czasem jest bardziej masywnie (Dangerzone), czasem luźniej (I'll Be Round, Life on the Run) czy wręcz rockandrollowo (Steal Away). Bywa szybko, mocno i melodyjnie (Test of Time, Turn out the Lights), a także przebojowo i zarazem siarczyście (Losing My Grip). Trochę gorzej jest jak muzyka Samson staje się nieco słodsza, bardziej zorientowana na radiowych słuchaczy (Red Skies), ale nie jest to jakieś szczególnie rażące. Tymczasem na zakończenie dostajemy prawdziwą perełkę w postaci przeuroczej ballady Young Idea, która zaczyna się od klimatycznych dźwięków gitary akustycznej i z czasem nabiera bardzo rockowych, mocnych akcentów.

Głos Nicky'ego Moore'a znacznie odbiega zarówno pod względem barwy jak i możliwości wokalnych od głosu Bruce'a Dickinsona, jednak właśnie taki nieokrzesany, zachrypnięty śpiew pasuje do tego albumu. Zresztą tak wokalista jak i Paul Samson wyraźnie przejawiają inklinację do blues rocka. Choć fani typowo metalowego łojenia mogą poczuć pewien niedosyt tym materiałem, to jednak płyta jest dość równa, a całości słucha się po prostu miło, bo jest to po prostu solidna porcja rockowo-metalowego grania.

Data dodania: 27-07-2012 r.

Before The Storm

Samson

Data wydania: 1982

Wytwórnia: Polydor

Typ: Album studyjny

Producent: Jo Julian

Gatunki: