Encyklopedia Rocka

8 / 10

Marcin Budyn

Zespół Masterplan od początku cieszył się sporym zainteresowaniem mediów. Uważany był zresztą przez wielu za powermetalową supergrupę, złożoną wszakże z byłych członków Helloween Rolanda Grapowa i Uliego Kuscha, wzmocnionych utalentowanym wokalistą Jornem Lande i (wówczas jeszcze) klawiszowcem Children of Bodom Janne Wirmanem, który ostatecznie nie został pełnoprawnym członkiem, ustępując miejsca Axelow Mackenrottowi. Pierwszą płytową odsłoną tego muzycznego projektu była EP-ka Enlighten Me.

Uwaga skupia się tu przede wszystkim na utworze tytułowym, zaprezentowanym w dwóch wersjach (przeznaczonej na album i nieco krótszej singlowej). To dość luźny metalowy numer, ze stonowaną, nieco mroczną zwrotką i szalenie melodyjnym, dynamicznym refrenem, z gatunku tych, o których już po pierwszym przesłuchaniu ciężko się uwolnić. Do tego świetna aranżacja, doskonałe partie Rolanda Grapowa... co tu dużo mówić, kapitalny numer.

Oprócz tego trafił tu bardzo dobry Kind Hearted Light, rozpoczynający się od nadto typowego klawiszowego intro, potem jednak nabierający energii i mocy, znalazł się on zresztą na wydanym później debiutanckim albumie Masterplan. Jest i niezły, melodyjny numer Through Thick and Thin. Prawdziwą perełkę stanowi jednak pysznie wykonany cover Black Dog Led Zeppelin, z doskonałym Jornem Lande na pierwszym planie.

I w zasadzie to właśnie cover Zeppelinów jest główną zachętą by sięgnąć po ten minialbum, resztę znajdziemy na debiutanckim, pełnym albumie Masterplan, bo Through Thick and Thin w zasadzie można sobie darować. Enlighten Me jako osobne wydawnictwo godne uwagi było przede wszystkim w momencie wydania, bez wątpienia zaostrzało fanom metalu apetyt. A patrząc z obecnej perspektywy? Muzycznie to bardzo dobry materiał, ale jednak stanowi głównie kolekcjonerski rarytas dla fanów Jorna Lande i jego kolegów z grupy.

Data dodania: 30-12-2013 r.

Enlighten Me

Masterplan

Data wydania: 2002

Wytwórnia: AFM Records

Typ: Album studyjny

Producent: Andy Sneap

Gatunki: