Encyklopedia Rocka

Przygoda Axela Rudiego Pella z muzyką zaczęła się na początku lat 70., kiedy zafascynowany muzyką Deep Purple i grą Ritchiego Blackmore'a nastolatek z niemieckiego Bochum postanowił nauczyć się gry na gitarze. Profesjonalną karierę zaczął w roku 1981, kiedy założył zespół Steeler. Poza Blackmorem i jego Deep Purple i Rainbow młody muzyk inspirował się takimi kapelami jak Iron Maiden, Judas Priest, UFO czy rodzime: Accept i Scorpions. Jego muzyczne fascynacje wywarły zresztą wyraźny wpływ na na kształt muzyki jaką tworzy do dziś. Steeler wydał cztery albumy studyjne. Grupa grała muzykę heavymetalową z czasem jednak zaczęła się komercjalizować i to właśnie z tego powodu Axel pod koniec 1988 roku postanowił odejść z zespołu, który i tak się zresztą wkrótce rozpadł.

Odchodząc ze Steeler Axel był wciąż jednak związany z wytwórnią SPV, z którą jego były zespół nagrał dwa ostatnie albumy. Pell zebrał wówczas grupkę znajomych muzyków (wokalista Karl Holthaus, klawiszowiec Rudiger Konig) i nagrał z nimi demo, które zaprezentował następnie ludziom z SPV. Szef wytwórni był zachwycony i poradził też muzykowi, by zamiast zakładać nowy zespół z nową nazwą raczej wykorzystał swoją popularność, jaką zyskał będąc gitarzystą Steeler. I tak oto droga do kariery solowej była dla Axela Rudiego Pella otwarta. Zgromadził wokół siebie grupę muzyków, wśród których znaleźli się: dobry kumpel, amerykański wokalista Charlie Huhn, występujący wcześniej w niemieckiej grupie Victory, Jorg Michael, perkusista mający za sobą staż w zespołach takich jak Mekong Delta, Avenger czy Rage oraz basista Volker Krawczak. Ten ostatni został wyrzucony wcześniej ze Steeler za... mało reprezentatywny wygląd. Muzyk na szczęście pozostał w dobrych stosunkach z Axelem i stał się jego wiernym towarzyszem podczas dalszej kariery, aczkolwiek podczas sesji nagraniowej do debiutanckiego albumu na gitarze basowej zagrali też inni muzycy: Jorg Deisinger i Thomas Smuszynski. Skład uzupełnił jeszcze klawiszowiec George Hahn.

Debiut nosił tytuł Wild Obsession i wydany został w 1989 roku. Produkcją zajął się Ulli Posselt. Materiał promowany był przez single Broken Heart i Hear You Calling Me. Płyta prezentuje trochę bardziej efekciarskie, glammetalowe granie, niż to co zespół Axela zwykł był nagrywać w późniejszych latach. Znalazły się tu m. in. wielki klasyk grupy Snake Eyes oraz nowa wersja starej kompozycji z czasów Steeler Call Her Princess.

Marcin Budyn

Data ostatniej modyfikacji: 23-06-2015 r.

Axel Rudi Pell

Bochum, Niemcy

Aktualny skład:

Bobby Rondinelli, Ferdy Doernberg, Axel Rudi Pell, Johnny Gioeli, Volker Krawczak

    Lata działalności:

    1989 -