Encyklopedia Rocka

Grupa Mother Love Bone została założona w 1988 roku w Seattle. Jej korzeni należy jednak szukać w zespole Land Of The Wasteland, który działał przez kilka miesięcy 1987 roku. Właśnie tam spotkali się wokalista Andrew Wood (ex-Malfunkshun), basista Jeff Ament oraz gitarzysta Stone Gossard (obydwaj grali wcześniej w Green River). Po wymianie perkusisty Regana Hagara (którego zastąpił Greg Gilmore) i dokoptowaniu drugiego gitarzysty - Bruce’a Fairweathera (także kolega z Green River), w 1988 roku Land Of The Wasteland przekształcił się w nowy projekt - Mother Love Bone.

Intensywna działalność koncertowa sprawiła, że kwintet stał się jedną z najbardziej popularnych i obiecujących grup w Seattle. Ich talent błyskawicznie dostrzegła wytwórnia Mercury Records, która na początku 1989 roku podpisała z nimi kontrakt. Był to pierwszy zespół na scenie alternatywnej Seattle, który związał się z dużym wydawcą.

Jeszcze w marcu tego samego roku na rynek trafił debiutancki mini-album zatytułowany Shine. Ciepłe przyjęcie EPki sprawiło, ze pod koniec roku zaczęli prace nad pierwszym, długogrającym albumem. Ukazał się on w marcu 1990 roku (dokładnie rok po EPce). W kuluarach show-businessu mówiło się, ze płyta będzie wielkim, medialnym wydarzeniem, zaś zespół nową gwiazdą rocka. Niestety tuż przed premierą Apple zmarł wokalista Andrew Wood. Przyczyną śmierci było przedawkowanie heroiny. Przez kilka dni pozostawał w śpiączce, jednak nie dobudzono go.

Śmierć Wooda oznaczała jednocześnie koniec Mother Love Bone. Wkrótce zespół rozwiązał się, a muzycy rozeszli w różne strony. Ament i Gossard założyli Pearl Jam, a także wzięli udział w zainicjowanym przez Chrisa Cornella poświęconym pamięci Wooda projekcie Temple Of The Dog.
Fairweather dołączył jako basista do Love Battery, zaś Gilmore współpracował m.in przy solowych płytach Jacka Endino (znanego producenta, późniejszego muzyka Garbage).

Paweł Chmielowiec

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Mother Love Bone

Seattle, USA

Aktualny skład:

    Lata działalności:

    1988 - 1990