Encyklopedia Rocka

Opowieść o Wilkach należy zacząć od krótkiej historii dokonań muzycznych ich lidera, Roberta Gawlińskiego. Ten niezwykle zdolny i perspektywiczny muzyk długo nie mógł osiągnąć sukcesu, jaki był mu przepowiadany. Spośród kilku jego wczesnych zespołów, najważniejszymi były Madame i Opera. Z tym pierwszym dostał się na festiwal w Jarocinie, zdołał nawet zarejestrować materiał na płytę koncertową, która jednak została wydana dopiero w wiele lat później, a samo Madame szybko się rozpadło. Podobnie w grupie Opera, gdzie Gawliński grał z muzykami zespołu Republika. Kapela zdołała nagrać materiał na płytę, ale długo nie została ona wydana, a po reaktywacji Republiki zespół przestał istnieć. Wyglądało, jakby jakieś fatum ciążyło nad Robertem i jego karierą.

Sukces przyszedł dopiero na początku lat 90-tych. Gawliński postanowił uformować nowy zespół. Początkowo w jego skład weszli poza liderem Piotr Szkudelski (perkusja), Wojciech "Jajco" Bruślik (bas) i Robert Ochnio (gitara). Powstały wtedy pierwsze nagrania, jednak skład okazał się być mocno niestabilny. Po wielu zmianach i perturbacjach, ostatecznie do pracy nad debiutanckim albumem przystąpili Robert Gawliński, Adam Żwirski, Darek Nowak i Michał Rollinger. Jednak i tym razem los pokrzyżował plany zespołu. Z życiem pożegnał się Adam Żwirski, co głęboko wstrząsnęło pozostałymi muzykami i postawiło na chwilę cały projekt pod znakiem zapytania. W końcu Gawliński znów przemeblował skład, dobierając do współpracy głównie znanych i renomowanych współpracowników. Prace nad albumem zakończyli następujący muzycy: Robert Gawliński, Marek Surzyn, Krzysztof Ścierański, Mikis Cupas, Maciej Gładysz, Michał Rollinger, Kostek Yoriadis, Anja Orthodox i Mariusz Mielczarek. Skład ten firmuje nazwą Wilki płytę pod tym samym tytułem. Ukazała się ona 8 maja 1992 roku. Produkcją zajął się Leszek Kamiński i sam Gawliński, dodatkowe miksy czterech utworów wykonane zostały w słynnym studiu Abbey Road.

Album z miejsca odniósł ogromny sukces. Kolejne utwory szturmowały listy przebojów, utrzymując się długo na pierwszych miejscach. Największymi hitami stały się utwory Son Of The Blue Sky, Eli Lama Sabachtani, Aborygen i Beniamin. 6-miesięczna trasa Blue Sky Tour okazuje się równie wielkim sukcesem, same pełne sale i skandujące tłumy znamionują ogromne wydarzenia na polskim rynku muzycznym. Potwierdza to niezliczona ilość nagród, jakie zespół otrzymał za swój debiut, m.in. Bursztynowy Słowik dla Nadziei Roku na festiwalu w Sopocie, nagrody czasopism Bravo i Popcorn, zwycięstwa w czterech kategoriach corocznego rankingu miesięcznika Tylko Rock.

Trzeba jednak dodać, że owe zaszczyty odbierał już inny skład. Zaraz po nagraniu płyty, w zespole pojawili się Marek "Bruno" Chrzanowski (bas), Marcin Szyszko (perkusja) oraz Andrzej Smolik (klawisze). Ten skład okazał się wreszcie bardziej stabilny. W kwietniu 1993 roku muzycy wchodzą do studia S-4, a już 8 października tego roku ukazuje się druga płyta Wilków - Przedmieścia, która ponownie okazała się wielkim sukcesem. Listy przebojów szturmuje imponująca liczba przebojów: Moja Baby, Nie Zabiję Nocy, Jeden Raz Odwiedzamy Świat, Cień w Dolinie Mgieł, N'Avoie. Zespół wyrusza w kolejną dużą trasę koncertową, a potem zostaje obsypany nagrodami.
Niezwykły sukces uderza do głowy - pojawiają się alkohol, narkotyki...

Rafał Biela

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Wilki

Warszawa, Polska

Aktualny skład:

Robert Gawliński, Mikis Cupas, Maciej Gładysz, Marcin Ciempiel, Hubert Gasiul, Beniamin Gawliński

    Lata działalności:

    1992 - 1995, 2001 -