Encyklopedia Rocka

Trudno zacząć historię zespołu Bon Jovi inaczej niż od przypomnienia młodych lat faceta, który przyszedł na świat 2 marca 1962 roku w Perth Amboy w stanie New Jersey jako John Francis Bongiovi, Jr. Kiedy John miał trzynaście lat, zaczął naukę gry na pianinie i gitarze, co poskutkowało stworzeniem swojego pierwszego zespołu - The Raze. Istotny był jednak dopiero Atlantic City Expressway w którym grał z kumplem o nazwisku David Rashbaum. Kilka lat później, będąc już w zespole John Bongiovi And The Wild Ones, John występował w miejscowych knajpach, a także na scenie, poprzedzając bardziej znanych wykonawców. Jednocześnie imał się różnych zajęć, w pewnym momencie pracując w Nowym Jorku jako chłopiec na posyłki w studiu nagraniowym Power Station (nie bez znaczenia był fakt, że jednym z właścicieli studia był jego kuzyn, producent Tony Bongiovi), gdzie zetknął się z takimi znakomitościami, jak Bruce Springsteen (pochodzący wszak z New Jersey), David Bowie czy Steven Tyler. John marzył o wielkiej karierze muzycznej i przez cały czas pracował nad swoimi własnymi nagraniami. Przyszły gwiazdor rocka póki co godził pracę zarobkową z tworzeniem własnych kompozycji i rozwojem swojego talentu muzycznego, a pomocą służył mu w tym czasie kuzyn, który umożliwił mu rejestrowanie własnych utworów, a także finansował młodemu Johnowi lekcje śpiewu. Z kolei John zaśpiewał w piosence R2-D2 We Wish You a Merry Christmas, która znalazła się na albumie ze świątecznymi piosenkami Christmas In The Stars: Star Wars Christmas Album, współprodukowanym przez Tony'ego. Było nie było - jest to pierwsze oficjalne wydawnictwo z głosem Jona Bon Joviego.

Przełom nastąpił jednak dopiero w 1983 roku, kiedy John wziął udział w konkursie młodych talentów organizowanym przez stację radiową WAPP, którego celem było wydanie płyty z utworami najbardziej obiecujących wykonawców. John zgłosił się tam z utworem Runaway, który nagrał razem z sesyjnymi muzykami podpisanymi jako The All Star Review: gitarzystą Timem Piercem, klawiszowcem Royem Bittanem, perkusistą Frankiem LaRocka i basistą Hughem McDonaldem (ten ostatni w przyszłości odegra dużą rolę w historii Bon Jovi). Runaway spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem, co było dla Johna impulsem do dalszego rozwoju kariery. Wkrótce, jeszcze w tym samym roku, John dostał propozycję kontraktu ze strony wytwórni Mercury Records i zebrał wokół siebie grupę muzyków wśród których byli: jego stary przyjaciel, gitarzysta Dave "The Snake" Sabo (ur. 1964 r.), kolejny dobry znajomy, wspomniany już klawiszowiec David Rashbaum (ur. 1962 r.), a także basista Alec John Such (ur. 1952 r.) oraz kolega tego ostatniego z grupy Phantom's Opera, perkusista Tico Torres (ur. 1953 r.). Sabo długo miejsca w grupie nie zagrzał i został zastąpiony przez kolejną wschodzącą gwiazdę z New Jersey, gitarzystę Richiego Samborę (ur. 1959 r.). Ten stał się nieodzowną częścią legendy Bon Jovi, ale również i Sabo odniósł wielki sukces, zakładając formację Skid Row. Menedżerem młodej grupy został Doc McGhee, zajmujący się też sprawami innej znanej amerykańskiej kapeli Motley Crue.

Zespół początkowo nie miał konkretnej nazwy, propozycjami były Victory i Johny Lightning, jednak nie zdecydowano się na żadną z nich i ostatecznie przyjęto rozwiązanie na wzór Van Halen i wybrano nazwę Bon Jovi, pod którą zespół stał się jedną z ikon amerykańskiego rocka. W tamtym czasie lider zespołu przyjął pseudonim artystyczny Jon Bon Jovi, który został przy nim już na stałe. W późniejszych latach, kiedy Jon zdecydował się na karierę solową, skutkiem ubocznym tego rozwiązania stało się częste mylenie twórczości grupy z jego solowymi projektami. Należy też dodać, że pseudonim obrał też David Rashbaum, który zamiast nazwiska zaczął używać swojego drugiego imienia, skutkiem czego na wszystkich albumach jakie nagrał (oprócz debiutanckiego albumu Bon Jovi) widnieje jako David Bryan.

Marcin Budyn

Data ostatniej modyfikacji: 06-08-2013 r.

Bon Jovi

Sayreville, New Jersey, USA

Aktualny skład:

Jon Bon Jovi, David Bryan, Tico Torres

    Lata działalności:

    1983 -