Encyklopedia Rocka

Amerykańska grupa heavymetalowa założona w 1980 roku w USA w Nashville (w stanie Tennessee) z inicjatywy wokalisty Rona Keela. Pierwszy skład zespołu współtworzyli basista Tim Morrison, perkusista Robert Eva oraz gitarzysta Michael Dunigan. W takiej konfiguracji Steeler zarejestrował pierwszy singiel Cold Day In Hell/Take Her Down wydany w 1982 roku w niezależnej wytwórni. Wkrótce zespół przeniósł się do Los Angeles w poszukiwaniu kontaktu płytowego. Podpisał go z kultowym dziś wydawcą Shrapnel Records.

Szef wytwórni, Mike Varney, polecił Keelowi młodego, zdolnego gitarzystę ze Szwecji, Yngwiego Malmsteena. Oczarowany jego talentem wokalista, szybko zaangażował go do zespołu w miejsce Dunigana. Wymienił także sekcję rytmiczną na basistę Rika Foxa i perkusistę Marka Edwardsa. Ten skład w 1983 roku zarejestrował pierwszy i jedyny album zatytułowany po prostu Steeler. Płyta w gąszczu metalowych kapel nie wyróżniała się niczym poza wirtuozerska grą młodego Szweda. Przeszła niezauważona, jednak dla Yngwiego stała się trampoliną do wielkiej kariery.

Jeszcze w 1983 roku, Malmsteen opuścił Steeler, aby dołączyć do Alcatrazz (nowego zespołu Grahama Bonneta znanego z Rainbow i Michael Schenker Group). Jego miejsce zajął Kurt James. Nie na długo. W marcu 1984 Steeler został rozwiązany, a wokalista powołał nową grupę finezyjnie nazwaną Keel.

Paweł Chmielowiec

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Steeler

Nashville, USA

Aktualny skład:

    Lata działalności:

    1980 - 1984